rema podacima NVO okupljenih u projektu Otvoreni parlament, u koje je beogradski "Danas" imao uvid, glas "za" u parlamentu "predstavnici narada" iz redova opozicije dali su više od 2.000 puta, dok je "protiv" bilo oko 1.500 glasova.

Najviše su zakonske predloge i druge odluke vlasti u Skupštini podržavali poslanici članovi SPO i kluba Zajedno za Srbiju (ZZS), koji predvodi Dušan Petrović.

Iz redova partije Vuka Draškovića glasano je u prilog više od 454 predloga, a protiv su imali svega 55 glasova. Poslanici ZZS dali su 105 afirmativnih glasova i 30 negativnih. Predloge vlasti, kao i drugih predlagača, podržavao je u većini slučajeva i Savez vojvođanskih Mađara, sa 288 glasova "za" u odnosu na 113 "protiv".

Statistika Otvorenog parlamenta pokazuje da su poslanici koji su članovi najveće opozicione partije Demokratske stranke "digli ruke" za potvrđivanje odluka 925 puta, dok su "protiv" bili 732 puta.

Više "protiv" usvajanja određenih zakona, propisa i drugih odluka bile su poslanici iz redova DSS, LDP i LSV. Partija čiji je predsednik Čedomir Jovanović beleži 94 glasa "za" i 124 "protiv", LSV 42 potvrdna i 92 negativna glasa, dok je DSS glasovima poslanika dao podršku 258 puta, a protiv bio oko 400.

Partija koja je polovinom godine izašla iz Vlade, Ujedinjeni regioni Srbije Mlađana Dinkića, glasala je u prošloj godini 1.250 puta "za" i svega 29 puta "protiv".

S druge strane, poslanici iz redova vladajućih partija, formalno predstavnici naroda koji bi trebalo da odluke donose prema svojoj stručnosti i savesti, ostali su lojalni odlukama svojih centrala i složno glasali u parlamentu skoro svaki put "za" odluke i predloge Vlade.

Niko od predstavnika SNS, SPS, Jedinstvene Srbije, Nove Srbije i SDPS Rasima Ljajića, prema podacima Otvorenog parlamenta, u 2013. godini nije digao glas protiv nečega.

Ako se sudi prema demokratskoj definiciji narodnog poslanika kao parlamentarnog predstavnika (Hrvati to zovu zastupnikom) građana a ne partija, u Narodnoj skupštini postoji samo jedan.

Naime, jedini predstavnik vladajuće koalicije koji je glasao "protiv" predloga Vlade je bio poslanik PUPS Borisav Kovačević. On je to učinio pet puta za poslednjih godinu dana.

Kada je reč o broju govora sa skupštinske govornice, poslanici su u prošloj godini uzeli reč ukupno skoro 18.000 puta. Najaktivniji narodni poslanik je bio Srđan Milivojević iz DS, koji se obratio 367 puta. U red najagilnijih poslanika uvrstili su se i Janko Veselinović iz DS sa 294 obraćanja, Zoran Babić iz SNS sa 291 i Bojan Đurić iz LDP sa 263 obraćanja.

Među poslanicama najaktivnije su bile Judita Popović iz LDP sa 229 obraćanja, Milica Vojić Marković iz DŠ sa 209, Donka Banović iz DSS sa 153, Radmila Gerov iz LDP sa 121 i Bojana Božanić iz DŠ sa 112 obraćanja u 2013. godini.

Podaci inicijative Otvoreni parlament pokazuju da se u prošlog godini nijednom za skupštinskom govornicom nije obratilo ukupno 17 poslanika.

Projekat Otvoreni Parlament na nacionalnom i lokalnom nivou sprovodi zajednička inicijativa organizacija civilnog društva koju čine CRTA – Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost iz Beograda, Nacionalna koalicija za decentralizaciju sa sedištem u Nišu, YUCOM – Komitet pravnika za ljudska prava iz Beograda i SeConS – Grupa za razvojnu inicijativu iz Beograda.

Osnovni cilj projekta Otvoreni parlament je povećanje javnosti rada parlamenta, informisanje građana o radu parlamenta i uspostavljanje redovne komunikacije između građana i njihovih izabranih predstavnika. Svoj rad baziramo na vrednostima koje su sadrzane u međunarodnoj Deklaraciji o otvorenosti parlamenata, u čijem razvoju je učestvovao i Otvoreni parlament.