Rompej je posle sastanka sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem, potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem i ministrom spoljnih poslova Ivanom Mrkićem naglasio da je "upečatljiv bio napredak Srbije za poslednjih dvanaest meseci, posebno u normalizaciji odnosa s Kosovom", ocenivši da će današnje formalno pokretanje pregovora sa Srbijom uticati na ceo Zapadni Balkan.

Ukzao je da je "od bitne važnosti da srpske vlasti posebnu pažnju posvete daljem jačanju vladavine prava, naročito reformi pravosuđa i bitki protiv korupcije i organizovanog kriminala".

Dačić je istakao da je do početka pregovora sa EU došlo zahvaljujući reformama u Srbiji i, najviše, napretku u dijalogu s Prištinom.

Premijer je podsetio da je SFRJ još 1970. godine potpisala prvi trgovinski sporazum sa EU i rekao da Srbija želi da nadoknadi veliko zaostajanje na putu ka Uniji od tada.

Za to su "potrebni koraci od sedam milja i politička hrabrost, odlučnost i liderstvo", istakao je Dačić i rekao da je ponosan što su on, Vučić i predsednik Srbije Tomislav Nikolić "učinili veliku stvar za našu zemlju".

Dacić je ukazao na to da danas neke zemlje Istočne Evrope i nekadašnje SFRJ imaju četiri-pet puta veći bruto-domaći proizvod (BDP) nego Srbija čiji je BDP sada na nivou 65 odsto onoga što je bio 1989. godine.

Pred Srbijom su već novi zadaci, nova runda dijaloga s Prištinom u Briselu, a početkom februara će ekspertske grupe početi da rade na uslovima, preporukama koje Beograd treba da ispuni da bi počeo pregovore sa EU o poglavljima 23. i 24. o vladavini prava.

Druga međuvladina konferencija biće, po Dačićevim rečima, već juna ove godine i vlasti Srbije će prilježno raditi da do tada dođu do rezultata koje će dati na uvid EU.