Kako navodi beogradski dnevnik, u ruskoj ambasadi je potvrđeno da je Kostrešu izrečena mera zabrane ulaska na teritoriju Ruske Federacije u periodu od tri godine zbog nepoštovanja propisa iz oblasti migracionog zakonodavstva.

Iz ambasade Rusije nije, međutim, precizirano koji je propis Kostreš prekršio.

Kako je rečeno u ambasadi Rusije, ako se Kostreš ne slaže sa ovom odlukom, on ima pravo da se žali u skladu sa ruskim zakonodavstvom.

Kostreš je izjavio da ne zna zašto mu je zabranjen ulazak i da će u ponedeljak podneti žalbu na tu odluku ambasadi Rusije ili nadležnoj instituciji.

Kostreš je u Rusiji boravio kao član stalne delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Crnomorske ekonomske saradnje od 26. do 27. marta.

On je agenciji Beta rekao da su ga na povratku iz Rusije zaustavili i da je prošao određenu proceduru, slikanje, popounjavanje formulara, ali da su policajci rekli da nisu nadležni da mu daju bilo kakve informacije, osim da nije napravio nikakav prekršaj.

Dodao je da su potom u ambasadi Rusije potvrdili da je prekršio "određene propise imigracionih zakona".

"Moguće je da je problem nastao zbog mojih političkih opredeljenja, koja sam zastupao i na sastanku u Rusiji, ali nije u redu da se od mene pravi nekakav kriminalac, a da ja pri tom ne znam zašto", kazao je Kostreš.

Kako je rekao, zadnji put je u Rusiji boravio 2010. godine, ali da nije moguće ni da je tada počinio neki prekršaj, jer bi postupak već bio pokrenut.

Kostreš najavio žalbu

Kostreš je izjavio danas da će se žaliti na odluku kojom mu je zabranjen ulazak u Rusiju do 2107 jer, kako je istakao, ne želi da dozvoli da bude tretiran kao kriminalac.

Kostreš, koji je i zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine, rekao je Tanjugu da mu nije jasno šta se dogodilo povodom skupa u Moskvi gde je, kako je rekao, zastupao interese Republike Srbije i glasao o deklaraciji onako "kako je dogovoreno da bude stav Srbije".

Predstavnici ruskog Ministarstva inostranih poslova tražili su "da glasam onako kako Rusija traži, odnosno da jedan deo iz deklaracije o kojoj se glasalo bude izbačen", napomenuo je Kostreš.

On je naveo da mu je, prilikom izlaska iz Rusije, prišao policajac i obavestio ga da je prekršio imigracioni zakon, ne želeći da mu objasni na šta se to konkretno odnosi i "kako je to jedino on u našoj delegaciji prekršio te propise".

"Odveli su me u neku kancelariju, fotografisali a potom mi vratili pasoš i ja sam napustio Rusku Federaciju", naveo je Kostreš i dodao da mu je čudno da se tako nešto dogodilo, odnosno da je proglašen nepoželjnom osobom u Ruskoj Federaciji iako, kako je rekao, smatra da ništa pogrešno nije učinio nego je branio interese svoje zemlje i svoja politička ubeđenja.

Napominjući da je iz medija saznao to da su u Ambasadi Rusije u Beogradu naveli da ima pravo žalbe na odluku prema kojoj mu je zabranjen ulazak u Rusku Federaciju do 2017. godine, Kostreš je rekao da će u ponedeljak angažovati advokata kako bi bilo utvrđeno "šta se u tom slučaju desilo i šta tu može da se učini, jer ne želim da dozvolim da me tretiraju kao kriminalca".