"Vrlo dobro smo sarađivali sa mnogim ministrima u prošloj vladi i ne vidim zašto se ta praksa ne bi nastavila i s novim kabinetom", naveo je Čepurin u intervjuu "Večernjim novostima".

"Možda nećemo imati iste stavove po svim pitanjima u svetu, ali je u obostranom interesu da što više granamo naše veze. Verujem u njihovu dobru budućnost , kao i u dobru budućnost Srbije", istakao je ruski ambasador.

Parafrazirajući premijera Srbije Aleksandra Vučića, Čepurin je rekao: "Srbija je prijatelj Rusije - tako je bilo , tako jeste i tako će biti".

Na pitanje kako komentariše spekulacije da se Moskva direktno mešala u sastav nove vlade, zahtevala da Ivica Dačić ostane, a da Zorana Mihajlović ne bude više u kabinetu, Čepurin je rekao da je to "čista fantazija koja nema granica".

"To je isključivo pitanje vaše zemlje", precizirao je ruski diplomata.

Upitan da li možemo i ubuduće da računamo na podršku Rusije u rešavanju kosovskog problema i da li postoji mogućnot da Moskva promeni stav i prizna Kosovo, ruski ambasador je rekao da Srbija može da računa na Rusiju u svim međunarodnim institucijama po pitanju Kosova.

"Srbiji su po ovom pitanju potrebni saveznici i istomišljenici, moralna podrška. Apsolutno neće biti nikakve promene stava Rusije prema Kosovu. Naš stav oslanja se na međunarodno pravo i Rezoluciju SB UN 1244. Kada smo se pozivali na odluku Međunarodnog suda pravde, to smo uradili upravo da bismo istakli ciničnu primenu dvostrukih aršina SAD i niza zapadnih zemalja. Za njih je prihvatljivo i ispravno kada se primenjuje sila protiv suverene države kako bi se odvojio deo njene teritorije, a mirno, jednoglasno izražavanje volje građana Krima u uslovima državnog udara u Kijevu - proglašavaju nelegitimnim", precizirao je ruski ambasador.

Upitan kakve bi posledice Srbija imala ukoliko bi eventualno promenila sadašnju odluku da ne uvodi sankcije Rusiji, Čepurin je odgovorio: "Polazimo od toga da Srbija ima svoje interese i da želi da ih sledi i brani, a ne da po svaku cenu 'trči' za tuđim odlukama, pokušavjući da bude glasnija od drugih".

Upitan, koliko će se evrointegracije Srbije odraziti na saradnju Beograda i Moskve s obzirom na narušene političke odnose Rusije i EU, Čepurin je rekao da je suvereno pravo Srbije da želi da se priključi EU i da se Rusija u to ne meša, ali da pozdravlja stav Srbije da neće raditi protiv interesa Rusije.

Upitan da li je svet otvaranjem ukrajinske krize na pragu novog globalnog rata, ruski amasador je rekao da "možda neke druge zemlje imaju takav interes, Rusija sigurno ne.

"Činimo sve da do toga ne dođe. Probleme u Ukrajini treba da rešavaju sami Ukrajinci, na miran i politički način. U svakom slučaju, novi Hladni rat i Gvozdena zavesa nam nisu potrebni. Kažu da se istorija ponavlja dva puta. Prvo kao tragedija, onda kao farsa. A Rusiji farsa nije potrebna", naglasio je rusjki diplomata.

Upitan da li se mogu očekivati veće ruske investicije u Srbiju, Čepurin je, između ostralog rekao: "Zahvaljujući ruskom krediti nadam se da će na vašim prugama vozovi ići četiri puta brže".

Kao pozitivne primere uspešnih ruskih investicija u Srbiji on je naveo "Majdanpek", NIS, "Gasprom", "Lukoil, Zberbanku, a podsetio je i na prošlogodišnju privrednu saradnju u energetici.

Na pitanje kada će se intrenzivirati radovi na izgradnji "Južnog toka" kroz Srbiju, ruski amsador je rekao da nije tačno da su "stvari zamnrle".       "Sve se odvija po planu, a i Rusija i Srbija su veoma zainteresovane za realizaciju ovog projekta. Potpisani su svi ugovori, izrađeni planovi. Sada je potrebno rešiti pitanje Južnog toka u celini", istakao je ruski diplomata.

Čepurin je demantovao nagađanja o eventualnom vojnom pozicioniranju Rusije u Srbiji i rekao da neće biti vojne baze u Nišu.         "Želimo da pomognemo da se Srbija očisti od zaostale NATO municije. Rusija je dala donacije u iznosu od 30 miliona dolara za to, tamo radi 37 ruskih stručnjaka", objasnio je Čepurin.