"Zemlje članice EU treba da podrže proširenje, jer principi i vrednosti za koje se ona zalaže doprinose stabilnosti, ne samo regiona zapadnog Balkana, već i cele Evrope", rekla je Joksimović, otvarajući skup "Deset godina u EU: Litvanska postignuća u procesu evrointegracija" u Skupštini Srbije.

Ona je navela i da treba imati razumevanja za to što neke članice EU nisu stavile proširenje na prvo mesto s obzirom na ekonomsku krizu pre svega, ali je napomenula koristi koje donosi dalje proširenje EU.

"To su ciljevi koje je i nova vlada Srbije postavila ispred sebe, a tiču se visokog nivoa produktivnosti, borbe protiv siromaštva, ekonomije zasnovane na obrazovanju, očuvanje životne sredine", ukazala je ona.

Joksimović je istakla da je namera nove vlade Srbije da se, kako je rekla, intenzivira pregovarački proces i podsetila da je završen skrining za osam poglavlja.

U tom kontekstu ona je navela da su od velikog značaja nedavne posete evropskog komesara za proširenje Štefana Filea i šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton Srbiji.

"Jedini pravi cilj je da postanemo kroz nekoliko godina kvalitetan i funkcionalan deo EU", poručila je Joksimović i dodala da treba biti realan u vezi sa evropskim integracijama, jer i sama EU prolazi kroz iskušenja.

Prema njenim rečima, za Srbiju je izazov da zauzme, kako je rekla, čistu i održivu poziciju u tom promenljivom balansu EU i da istovremeno napravi put prilagođavanja politici Brisela.

"Dolaze ponekad različite poruke, nekad smo srećni zbog njih, a nekad i ne", rekla je ministarka i dodala da iz tog razloga treba da budemo "evrorealisti".

Ona je podsetila da je glavni prioritet nove vlade nastavak evropskih integracija i produbljivanje saradnje sa EU.

Na istom skupu šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport je rekao da izazovi u regionu zapadnog Balkana i dalje postoje, ali tu je i ponuda da se sve zemlje regiona uključe u EU.

Davenport je istakao da "iako su pred Srbijom veliki izazovi i puno rada, nema sumnju da nikada nije bila toliko posvećena da dostigne potrebne ciljeve na putu ka Uniji".

Ministar spoljnih poslova Litvanije u vreme kada je ta zemlja 2004. ušla u EU, Antanas Valionis ukazao je da članstvo u EU, pored ekonomskih i društvenih prednosti, ima i civilizacijski značaj.

On je naveo da je Srbija dosadašnjim koracima već demonstrirala spremnost i odlučnost na putu evropskih integracija.

"Vama je potrebna Evropa, ali je EU takođe potrebna Srbija", poručio je Valionis.

Zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Srđan Majstorović rekao je da ono što Srbiju izdvaja od drugih kandidata za članstvo u EU su "zavidni institucionalni i administrativni kapaciteti".

"Oni međutim nisu dovoljni. Proces koji je pred nama tražiće dalje unapređenje celokupne državne uprave", ocenio je Majstorović.

On je dodao da je i slučaj Litvanije pokazao da uspešnost pristupanja EU direktno ima veze sa sistemom koordinacije pristupnih aktivnosti, koja bi trebalo da se vrši iz vlade.

Današnju konferenciju organizovala je Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije, na inicijativu Ambasade Litvanije u Budimpešti, i u saradnji sa Delegacijom EU u Beogradu.