Devenport je u intervjuu za najnoviji broj nedeljnika NIN, koji izlazi sutra, rekao da je Brisel nedavnim posetama evropskih zvaničnika Ketrin Ešton i Štefana Filea, želeo da pokaže da snažno podržava pravac nove vlade i njene konkretne namere, posebno u vezi sa evropskim ambicijama Srbije.

"Zvaničnim otpočinjanjem pregovora sa EU, Srbija je ušla u novu fazu. To ne bi bilo moguće bez napretka u dijalogu Beograda i Kosova, ali ključno je, takođe, i bez nastavka rada vlade u onim oblastima koje predstavljaju najveći prioritet za svaku potencijalnu članicu Evropske unije - u oblastima osnovnih prava, reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, borbe protiv diskriminacija", rekao je Devenport.

On je istakao da je posle formiranja nove vlade, "vlade koja ima veoma jasnu nameru da ubrzanim tempom nastavi put ka EU", došlo vreme da se vidi suštinska implementacija u svim ovim domenima.

Britanski diplomata dodao je da se sa srpskim zvaničnicima razgovara i o krizi u Ukrajini i da postoji razumevanje za specifičnost odnosa Srbije i Rusije.

"Jasno je da Srbija deli našu duboku zabrinutost zbog situacije koja se odvija i jasno je da Srbija, takođe, podržava teritorijalni integritet Ukrajine", rekao je Devenport.

Na pitanje da li se bez obzira na ukrajinsku krizu pregovara o Trećem ekonomskom paketu i kakve će biti obaveze Srbije po pitanju Južnog toka, on je rekao da "postoji zakonodavni i politički okvir i obaveze zemalja članica u vezi sa time".

"Srbija je članica i potpisala je Sporazum o energetskoj zajednici i u skladu s tim bi trebalo da primeni Treći paket od početka 2015. godine. Vlada Srbije je sigurno svesna svega šta to znači", rekao je šef Delegacije EU u Srbiji.