• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poglavlje 31 može postati goruće pitanje u Srbiji

Izvor Tanjug

Obaveze, sadržane u poglavlju 31 pregovora sa EU, koje se tiče zajedniče spoljne i bezbednosne politike, mogle bi da postanu goruće političko pitanje u Srbiji.

Direktor kancelarije Fondacije Fridrih Ebert u Beogradu Hajnc Albert Hutmaher izjavio je danas da bi obaveze, sadržane u poglavlju 31 pregovora sa EU, koje se tiče zajedniče spoljne i bezbednosne politike, mogle da postanu goruće političko pitanje u Srbiji.

"Obaveze iz poglavlja 31 imaju poseban značaj u pregovorima sa EU, iako se na to poglavlje gleda kao na relativno tehničko pitanje, a u Srbiji bi to moglo da se pretvori u goruće političko pitanje", rekao je Hutmaher na debati "Zajednička spoljna i bezbednosna politika EU i zemlje kandidati" u Aeroklubu.

On je rekao da usklađivanje spoljne i bezbednosne politike zemalja kandidata sa politikom EU nije lako, jer to znači da je potrebno uravnotežiti sopstveni nacionalni interes sa interesima glavnih aktera u regionu u svetu, a to su EU i SAD.

Kako je istakao, primer za to je upravo kriza u Ukrajini.

Hutmaher je priznao da je sama EU podeljena kada je reč o mnogim temama iz spoljne politike, kao što su pitanja Kosova, Sirije, Iraka i Ukrajine.

"U slučaju Srbije specifičnosti ili odstupanja u njenom pristupu određenim međunarodnim temama koje su od značaja za članice EU odnose se, između ostalog, na odnos prema NATO i posebno prema pitanju članstva u ovoj organizaciji, pitanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i indirektne posledice ove situacije na spoljnu politiku Srbije, kao i na odnos prema Rusiji i njenoj spoljnoj politici, posebno u kontekstu krize u Ukrajini", navodi Fondacija Fridrih Ebert u materijalu podeljenom novinarima uoči dabate.

Srbija bi, kako se navodi, u narednom periodu trebalo da, između ostalog, preduzme korake koji se tiču eksplicitnijeg podržavanja stavova EU u vezi sa krizom u Ukrajini, uz nastojanje da se očuvaju dobri bilateralni odnosi sa Rusijom, kao i da nastavi regionalnu politiku unapređenja odnosa sa susedima, a posebno sa Hrvatskom i BiH.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milorad

Dragi moji Srbi,poglavlje 31 je naravno cisto politicko,znaci gubitak suvereniteta drzave Srbije i prava na svoje misljenje,postajemo robovi SAD i EU,jer moramo slusati i raditi to sto odluce 2-3 najmocnije drzave zapada!? Velika je laz,da je to samo tehnicko poglavlje,jer je zapad vec pokazao svoju dvolicnost,lukavstvo i pokvarenost! Definitivno je EU politicno-vojna organizacija zapada,ciji je neprijatelj Rusija,a sirotinji kao sto smo mi masu sakom dolara ispred ociju obecavajuci med i mleko,a prakticno nas uvlace u duznicko robdtvo,samo da popljujemo nase vekovne prijatelje i bracu Ruse!!! Pa,braco Srbi navalite u EU kao muva na g...o!!!

Revolucija!

@Milorad Ja sam mislio da pišem komentar ali nema potrebe sve si rekao, nećemo duplikate, mada za ovaj naš narod nije dovoljno ni 50 kopija da nešto shvate!

special image