On je naglasio da bi Srbija prilikom usklađivanja zakonske regulative sa Evropskom unijom trebalo da pronađe način da se ta zakonska rešenja zaista mogu primeniti, i da joj se ne desi kao Sloveniji da mnoge zakone harmonizuje pod presijom, a da sada mora da ispravlja štetu koja je načinjenja.
Pahor je podsetio da su nedavni izbori za evropske institucije, na kojima su pobedile političke partije koje se ne zalažu za brzo proširenje EU, pokazali da će proces proširenja Unije biti u velikoj meri usporen.
On je, takođe, podsetio da će u Sloveniji uskoro najverovatnije biti raspisani parlamentarni izbori, ali da će nova vlada u punom kapacitetu početi da radi na jesen.
To znači, kako je pojasnio, da će i dogovorena ekonomska saradnja biti nastavljena u istom poslovnom ambijentu.
On je podsetio da je ovo prva zvanična poseta predsenika Slovenije Srbiji posle četvrt veka, i izrazio uverenje da će dobri politički odnosi imati povoljne efekte i na privrednu saradnju.
STUDENTIMA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA
Slovenački predsednik je održao ipredvanje studentima u Rektoratu Beogradskog univerziteta na temu "Budućnost EU i njeno dalje proširenje".
Borut Pahor je rekao da bi rezultati izbora za Evropski parlament mogli da uspore proces proširenja EU, ali je napomenuo da će Srbija u pristupnim pregovorima s Briselom imati punu podršku Slovenije.
"U apsolutnom je interesu EU da... nastavi s procesom proširenja, a Srbija je u jednoj odličnoj situaciji, jer već ima status kandidata i vi ćete pregovarati sa Evropskom komisijom narednih godina", rekao je Pahor u obraćanju "Slovenija je prijateljska država, država koja razume region, a posebno Srbiju kao regionalnu silu i značaj prijema Srbije u EU, i mi ćemo sasvim sigurno na tom putu biti saveznici", poručio je Pahor, koji boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji.
Podsećajući da su na evropskim izborima proteklog vikenda ekstremnodesničarske i antievropske stranke u mnogim zemljama pobedile ili osvojile veliki broj glasova, Pahor je izrazio uverenje da će se taj "veliki korak unazad" odraziti i na dinamiku proširenja EU.
Na pitanje koji su uslovi EU za prijem Srbije, slovenački predsednik je odgovorio da su kriterijumi definisani u 35 pregovaračkih poglavlja, ali da on, kao prijatelj Srbije, želi otvoreno da kaže da uspeh pregovora zavisi i od odnosa Beograda s Prištinom i zemljama regiona, posebno BiH.
Pahor je ocenio da Vlada Srbije u poslednje vreme u toj oblasti vodi "fantastičnu politiku", uprkos povremenim problemima i emocijama, pre svega u odnosu s Prištinom.
"Sigurno je da će neke države EU, a Komisija, sasvim sigurno stimulisati Srbiju da učini sve što je moguće u tom smislu do kraja pregovora", rekao je on.
EU, prema njegovim rečima, ima pravo da traži od Srbije normalizaciju odnosa s Prištinom, ali bi napravila veliku grešku ako bi sve podredila tom uslovu.
"Nadam se da će tu biti kompromisa koji će biti za sve strane dobar da bi se ti pregovori na kraju i završili i Srbija postala sledeća država EU, možda 29. članica", rekao je Pahor.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte