• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Saradnja je prioritet regiona i EU

Izvor MONDO/Agencije

Ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić, pozvao je u Beču zemlje regiona na bližu saradnju i ponovio da je prioritet spoljne politike Srbije ulazak u Evropsku uniju.


U nastavku konferencije ministara inostranih poslova zemalja članica Centralno-evropske inicijative, Dačić je rekao da zemlje Zapadnog Balkana imaju mnogo zajednickih interesa, objavljeno je na sajtu Ministarstva spoljnih poslova
Srbije.

"Očigledno je da imamo zajedničke interese i ne treba čekati da nam se dese poplave da nas to spoji", poručio je Dačić i pozvao sve zemlje regiona na neposredniju saradnju.

Dačić je ponovio da je strateški cilj spoljne politike Srbije ulazak u Evropsku uniju što podrazumeva nastavak reformi, dijaloga s Prištinom, izgradnju regionalnog mira i stabilnosti, kao i stvaranja evropskog sistema vrednosti i reformu zakonodavstva.

"Ono što je nekada bila Jugoslavija koja je zbližavala narode i države, tu ulogu u budućnosti preuzima EU. To je možda jedan od načina za prevazilaženje međusobnih konflikata i smirivanje
tenzija. Ponekad imam osećaj da ni mnogi u Evropi ne shvataju koliko smo mi sastavni deo dobrog i lošeg dešavanja u Evropi", rekao je on.

Šef srpske diplomatije je istakao da je članstvo u EU način da se spreči sve loše što se u prošlosti događalo.

"Pre 100 godina smo ratovali, danas je vreme da sarađujemo", rekao je Dačić.

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc istakao je danas u Beču da 100 godina posle početka Prvog svetskog rata treba raditi na zajedničkoj evropskoj budućnosti.

On je, na konferenciji za štampu, povodom održavanja konferencije o zapadnom Balkanu, rekao da je pre sto godina geografska karta menjana na ratištima, a da se danas radi zajedno za konferencijskim stolom na zajedničkoj evropskoj budućnosti.

Prema njegovim rečima, konferencija ima jasne ciljeve, a to je podsticanje evropske perspektive zemalja zapadnog Balkana, izradu mape puta za iduće mesece, posebno u želji da se uputi jasan signal u pravcu dodele statusa kandidata Albaniji, kao i razmatranje kako EU i zemlje članice mogu pomoći Bosni i Hercegovini i Srbiji u obnovi posle katastrofalnih poplava.

Evropska perspektiva, naglasio je Kurc, nije nikakav poklon, već je u interesu i zemalja članica Unije, a tako i Austrije i njene privredu, jer od stabilnosti na Balkanu zavise privreda, radna mesta i mnogo drugog u Uniji.

Evropski komesar za proširenje Štefan File ocenio je kao "snažni signal" što se posle 100 godina od početka Prvog svetskog rata održava konferencija o zapadnom Balkanu u Beču i proces koji menja Evropu.

Prema njegovim rečima, proces širenja je najmoćniji instrument za transformaciju zemalja aspiranata za postajanje članice, ali i EU u celini.

File je naglasio da je za EU posebno važno ostvarenje političkog dijaloga, navodeći kao uspešan primer dijalog Beograda i Prištine.

Takođe je istakao da je bitno sačuvati verodostojnost i ispuniti obećanja.

On je izrazio nadu da će Albanija uskoro dobiti status kandidata.

Istovremeno je, zemljama članicama ukazao da one nadgledaju i usmeravaju proces širenja, i da to nije projekat koji se odvija automatski bez uticaja.

"Proces širenja je deo našeg DNK", poručio je File.

Šef bosansko-hercegovačke diplomatije Zlatko Lagumdžija ocenio je da je njegova zemlja ključna za mir i stabilnost u regionu.

"Počeli smo rebrendiranje regiona, koji je bio brendiran kao region sukoba, u region saradnje. Poplave su pokazale da se etničke prepreke mogu prevazići", poručio je on dodajući da treba posebno u Bosni podržati napore na putu ka EU.

Ministar inostranih poslova Crne Gore Igor Luksić ocenio je da je EU bila proaktivni mehanizam bezbednosti, mira i prosperiteta u Evropi, i da, je jedan od tih mehanizama širenje, te da taj proces treba nastaviti.

Takođe je naglasio da, u teškim vremenima kakva su danas, treba posebnu pažnju posvetiti ekonomskoj saradnji.

Šef makedonske diplomatije Nikola Poposki objasnio je da Makedonija, i pored zastoja na putu ka EU, radi na onome na šta ima uticaj.

"Mi kao kandidat, koji smo izvan Unije, nemamo mogućnosti da utičemo. Jedan član nas koči, ali to nije razlog da odustajemo", poručio je on.

Ministar inostranih poslova Albanije Ditmir Bušati ukazao je da su mnogi u regionu razočarni brzinom procesa širenja, jer svi žele da budu članice, kao što je to danas Hrvatska.

On je dodao da su nekadašnji neprijatelji postali susedi, a da je tome doprinela politika širenja EU.

Zamenik kosovskog ministra spoljnih poslova Petrit Seljimi ocenio je da na Kosovu predstoje važni izbori, izrazivši ujedno nadu da će Srbi učestvovati u tom demokratskom procesu.

On je naglasio da je vreme za sve u regionu za napredak, i promenu paradigme, te da treba podstaći pomirenje među narodima.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

asd

e do tebe..

special image