• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici i sutra o putnim ispravama

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici Skupštine Srbije završili su danas raspravu u načelu o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama, a sednica će biti nastavljena sutra.

Poslanici treba da razmotre godišnji plan upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2014. godini i Predlog odluke o učešću pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama u 2014. godini.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da se izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama propisi usklađuju sa evropskim, povećava pravna sigurnost za građane i sprečava mogućnost zloupotreba.

Obrazlažući izmene i dopune Zakona u Skupštini Srbije, Stefanović je rekao da je tim zakonskim rešenjem predviđeno ukidanje takozvanih izlaznih viza koje Srbija daje svojim državljanima, jer evropsko pravo ne poznaje institut izlaznih viza koje predstavljaju vid
ograničenja slobode kretanja ljudi.

On je precizirao da ukidanjem tih viza prestaju da postoje brodarska i pomorska knjižica u koju je uneta viza kao vrsta putne isprave, pa će oni koji su do sada imali te isprave ubuduće putovati uz običan pasoš.

Izmena je i to da se, kako je naveo Stefanović, detetu mlađem od 12 godina ne uzimaju otisci prstiju niti potpis prilikom podnošenja zahteva za izdavanje putne isprave.

Kod osoba kojima se iz objektivnih razloga ne mogu uzeti otisci prstiju, pasoš se izdaje sa rokom važenja od godinu dana, rekao je ministar, dodajući da osobi koja u periodu od pet godina izgubi dva ili više pasoša novi pasoš se izdaje ali sa rokom važenja od
godinu dana.

"Ni na koji nacin se ne uskraćuje mogućnost da putuje, ali ako za pet godina neko izgubi pasoš dva ili više puta, onda to ukazuje na određene mogućnosti zlooupotrebe", ocenio je Stefanović.

Izmenama i dopunama Zakona, kako je kazao Stefanović, omogućeno je poništavanje diplomatskih pasoša nakon prestanka diplomatske dužnosti, ukoliko imaoci ne vrate ispravu u roku od 60 dana čime se "sprečavaju zloupotrebe tog prava koje je postojalo u prethodnom periodu".

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić rekla je da su predložene izmene Zakona usklađene sa evropskim propisima ali da se ne slaže sa odredbom koja, kako je navela, ograničava pravo na pasoš.

Ona je kritikovala rešenje koje predviđa da se osobama koje izgube pasoš dva ili više puta u toku pet godina, putna isprava izdaje na godinu dana i upitala ko o tome odlučuje.

"Nejasno šta se dešava nakon tih godinu dana", navela je Gordana Čomić.

Poslanici pitalo o spoljnoj politici, snimku udesa

Među pitanjima koje su poslanici Narodne skupštne danas postavili vladi bilo je i pitanje ko kreira i sprovodi spoljnu politiku države.

Pitanje je postavljeno budući da će istoga dana najviši zvaničnici Srbije razgovarati sa kancelarkom Nemačke, centralne države EU, i predsednikom Belorusije, države koja se nalazi pod sankcijama EU.

Poslanik Nove demokratske stranke Marko Đurišić je, upućujući pitanje premijeru, podsetio da po Ustavu vlada vodi spoljnu politiku, ali da mu se čini da Srbija ima dve spoljne politike.

"Dobro je da premijer odlazi u Berlin jer ta poseta je u skladu sa utvrđenom politikom da su evrointegracije najveći spoljnopolitički interes Srbije. Sa druge strane u Beograd dolazi predsednik države koja je pod sankcijama EU i ona ne doprinosi ugledu Srbije i ostvarivanju njenih spoljnopolitičkih interesa", smatra Đurišić.

On je konstatovao da ministar spoljnih poslova nije od početka mandata putovao ni u jednu bilateralnu posetu, i zapitao da li je, u situaciji u kakvoj je Srbija, dopustivo da šef diplomatije sedi u Beogradu i bavi se unutrašnjopolitičkim i stranačkim pitanjima.

"U budućnosti treba izbeći situacije kakvu ćemo imati sutra. Ne znam koja će vest sutra biti, da li će biti važniji ovaj susret u Beogradu ili onaj u Berlinu i želimo da znamo da li će ministar spoljnih poslova biti u Beogradu ili u Berlinu", rekao je Đurišić.

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić je, povodom snimka nedavne saobraćajne nesreće u Novom Sadu koji se pojavio na nekim veb-sajtovima, ministrima pravde i unutrašnjih poslova uputila pitanje ko je i sa kojim ovlašćenjem dostavio snimke sigurnosnih kamera.

Kako je istakla, tim snimcima tokom istrage može da raspolaže samo tužilaštvo i MUP, a njihovim objavljivanjem krše se ljudska prava onih koji se na njima nalaze.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image