"Moj rođak, koji je poslovao u Srbiji, rekao mi je pre godinu i po dana da odlazi, jer nisu morali da mu plate posao. Ne platiti urađen posao, to je potpuno van mog mentalnog koncepta. Pitao sam ga kako je to moguće i kao da sam ispao najgluplji na svetu. Rekao mi je i da je on jedini zaposleni u njegovoj firmi i suđenje bi trajalo zauvek, a on to sebi ne može da priušti", rekao je Kirbi na svečanosti dodele nagrada za inovacije u pravosuđu.

Kirbi je naveo da se posle toga zainteresovao da pomogne Srbiji kako bi se stanje popravilo.

"Nećete imati funkcionalnu i dinamičnu ekonomiju sve dok ljudi mogu da kažu 'nisu morali da mi plate'", rekao je Kirbi.

Kirbi je naveo da je ideja da se u Srbiji stvori društvo kakvo žele njeni građani, u kojem se završeni poslovi plaćaju, a sudske presude su pravedne i suđenja ne traju dugo.

Ambasador SAD je rekao da je, zahvaljujući i Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID) i njenom Programu podele vlasti postignut značajan napredak u rešavanju starih predmeta i odao priznanje predsedniku Vrhovnog kasacionog suda za njegov doprinos ubrzanju sudskih postupaka.

Na svečanosti u hotelu Hajat istaknuto je da je cilj da do 2018. godine za 80 odsto bude smanjen broj starih predmeta, odnosno sa 1,75 miliona na 350.000.

Ministar pravde Nikola Selaković rekao je da odgovornost za veliki broj starih predmeta snose sudije, Ministarstvo pravde i zakoni.

Selaković je naveo da je Vrhovni kasacioni sud uz pomoć USAID-a izgradio program za rešavanje starih sporova i krenuo u njegovo sprovođenje, a Ministarstvo pravde daće svoj doprinos predlaganjem zakona.

"Narednih dana ćemo Evropskoj komisiji i Savetu Evrope proslediti na mišljenje Nacrt zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, koji će doprineti većoj efikasnosti", rekao je Selaković.

Na svečanosti u hotelu Hajat Milojeviću je uručena nagrada za inovacije u pravosuđu.

"Glavne slabosti u radu sudova su rešavanje starih predmeta i ujednačavanje sudske prakse", rekao je Milojević, i istakao da će se intenzivno raditi na rešavanju tih problema.

Pored Milojevića, nagrađena je predsednica Privrednog suda u Zaječaru Jasmina Popović, kao i predsednice osnovnih sudova u Užicu i Subotici Branka Janković i Rozalija Tumbas.

U ta tri suda, koja učestvuju u USAID-ovom Programu podele vlasti, uvedena je elektronska razmena dokumenata, koja je povećala efikasnost i doprinela uštedi novca, jer se manje koristi papir i ne plaćaju se poštanske usluge, a komunikacija je brža, što skraćuje dužinu suđenja.

Stručnjaci USAID-a su razvili procesne i tehničke smerniče za razmenu dokumenata i sudskih poziva elektronskom poštom, a sve transakcije se overavaju elektronskim potpisom i sigurnim vremenskim žigom koji obezbeđuje Pošta Srbije.

Program podele vlasti od 2009. godine pomaže 10 sudova u Srbiji u kojima je broj starih predmeta smanjen za 40 odsto, a efikasnost u radu na tekućim predmetima povećana je za 30 odsto.

To su viši sudovi u Beogradu, Novom Pazaru i Subotici, i osnovni sudovi u Čačku, Nišu, Sremskoj Mitrovici, Subotici, Užicu, Vranju i Vršcu, navodi se u saopštenju USAID-a.