Ristić je za portal Nova srpska politička misao kazao da je 26. jula 2011. godine, kada je na severu Kosova ubijen kosovski specijalac Enver Zumberi, bio u svojoj kući i da nikom nije naredio napad na policajce.

Pravosudnim organima na Kosovu nije se otada javio jer "tamo nema pravde za Srbe".

Zumberi je ubijen u sukobu s grupom Srba koji su sprečavali kosovske specijalce da zauzmu prelaze sa Srbijom na severu Kosova. Za ubistvo je optuženo šestoro Srba, od kojih je troje u pritvoru.

Ristić je kazao da je sukob izbio jer su kosovski policajci pokušali da se vrate na prelaz mimo dogovora, te da je još 26. jula 2011. godine čuo da je Zumberi pogođen s leđa, odnosno od takozvane prijateljske vatre, ali da to ne može da tvrdi jer nije bio na mestu sukoba.

Po njegovim rečima, nakon vesti da ga Euleks traži, konsultovao se sa srpskim vlastima i dobio odgovor da on i sadašnji predsednik Opštine Zubin Potok, Stevan Vulović koga takođe traži misija EU zbog drugih sumnji, ne treba neko vreme da se pojavljuju na Kosovu.

 "Rečeno mi je da će Beograd preduzeti sve da se situacija smiri. Nisu konkretizovali koje su to mere koje će preduzeti. Samo je rečeno da će Vlada i Kancelarija za KiM preduzeti sve diplomatske mere kako bi se omogućilo da se Srbi brane sa slobode i kako bi prestao strah Srba da se prijave tamošnjim institucijama. Od tada je prošlo više od mesec i po i nema nikakvih konkretnih rezulata", rekao je Ristić.

Dodao je da je razgovarao sa direktorom Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo, Markom Đurićem i s njegovim prethodnikom na tom mestu, Aleksandrom Vulinom koji je sada ministar za rad.

"Bojim se da ako stanje potraje bez jasnog poteza i odgovora Beograda, barem da nama kažu nešto, da će doći do komplikacije situacije i na kraju ćemo Vulović i ja biti begunci u rođenoj zemlji i begunci pred nečim što nismo učinili", kazao je on.

Bivši predsednik Opštine Zubin Potok naveo je da od vlasti u Beogradu ništa nije tražio, sem da mu omoguće da se vrati u svoju kuću i živi normalno.

"Naravno, ja ne bežim od toga da se javim tamošnjim organima zbog toga što me traže. Ja nisam protiv zadovoljavanja pravde. Problem je u tome što, ako pogledamo dosadašnja iskustva Srba, tamo pravde nema", rekao je Ristić.