On dodaje da političari na vlasti u Beogradu redovno uveravaju službenu Moskvu u to.

"Sa velikim paketom projekata i operativnim investicijama u Srbiji, imamo o još dosta toga da diskutujemo kad razmišljamo o dodatnom produbljivanju i jačanju saradnje. Verujemo da Srbija treba da nađe takav aranžman s Briselom koji neće štetiti našoj saradnji niti nivou trgovačke razmene i investicija. To je ono što čujemo od naših srpskih partnera. Uspostavili smo dobar dijalog i do sada nismo imali problema oko toga", kazao je Lavrov za "Dnevni avaz".

Na pitanje, kako Moskva gleda na mogućnost daljnjeg približavanja regiona zapadnog Balkana, odnosno prijema Crne Gore, Makedonije i posebno Bosne i Hercegovine u puno članstvo u NATO savez, Lavrov je odgovorio da se u Moskvi to doživljava kao "pogrešna politika i provokacija Severnoatlantskog vojnog saveza".

"Što se tiče proširenja NATO, prema mom viđenju, to je greška, čak provokacija u određenom smislu. To je, na neki način, neodgovorna politika koja potkopava opredeljenje da se gradi sistem jednake i podeljene bezbednosti u Evropi. Jednake za sve, bez obzira da li je neka zemlja članica ovog ili onog bloka, ili ne", kaže šef ruske diplomatije.

On je ukazao da su se, posle prestanka postojanja Varšavskog pakta, "pojavili neki radikalni glasovi u Evropi koji su sugerisali da treba, ako ne razmontirati NATO, onda bar promeniti odgovornost za kolektivnu bezbednost Evrope u OSCE-u ".

Da se to razmontiranje ili preorijentacija dogodila, tada bi situacija bila potpuno drugacija, dodao je Lavrov.

Struktura bi bila kompletno drugačija, jer bi svi bili jednaki partneri legalno obavezujućeg aranžmana, koji bi se bavio bezbednošću. Ali, izabrana je drugačija staza i igonirisana su obećanja da će proširenje NATO biti limitirano ili da infrastruktura neće biti raspoređena na teritoriju zemalja, novih članica, objasnio je Lavrov.