Premijer Vučić je rekao da je izveštaj pokazao da je Srbija uradila važan posao i da je delimično zadovoljan ocenama koje je u izveštaju "dobila".

"Ocene su dobre i uglavnom objektivne, mada ima i političkih stvari o kojima može da se raspravlja. Ima i delova, kao što je stanje u pravosuđu ili ekologija, gde su bili mnogo blaži prema nama nego što bi mi trebalo da budemo sami prema sebi", rekao je Vučić.

Premijer je istakao da je zahvalan EK što shvata koliko je teško bilo doneti ekonomske mere, i da je Srbija svesna da na njima još mora da se radi.

Vučić je u osvrtu na Izveštaj više govorio o onim problematičnim pitanjima nego o onim u kojima je Srbija"dobro prošla".

Videovučić izveštaj blag

Najproblematičnije je pitanje pravosuđa, medijskih sloboda i pitanje usklađenosti Srbije sa spoljnom politikom EU.

Vučić je istakao da je i po pitanju medijskih sloboda Srbija solidno prošla, i ne tako loše kako se predstavlja u javnosti.

"Sve to doživljavamo veoma ozbiljno, ali pitaćemo i EU ko to vrši pritisak", rekao je premijer.

Vučić je kao još jednu od oblasti u kojoj on i Vlada Srbije imaju oštriji stav prema stanju nego što ga je iskazala Evropska komisija izdvojio pitanje korupcije.

"Znamo da nema pravosnažnih presuda za visoku korupciju i kriminal, nemamo ni prvostepenih koliko bi trebalo. To je zato što neke sudije smatraju da mogu da zakazuju ročišta na pedeset dana umesto na sedam", kaže Vučić.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je na konferenciji za štampu rekao da EU smatra da su martovski izbori ali i reforme koje su počele posle toga potvrdili težnju Srbije ka evropskim integracijama.

"Srbija je pokazala visok stepen posvećenosti administracije procesu pridruživanja, od skrininga do rada na prihvatanju evropskog zakonodavstva. Sve ide tačno po rasporedu. Ni jedan dan nismo izgubili", kaže Majkl Devenport.

Izaslanik Eu je istakao da je od suštinske važnosti nastavak regionalne saradnje i puna primena sporazuma sa Kosovom.

"Bitno je i da su ozbiljno započete struikturne reforme. Naravno potreban je dodatni napor za rešavanje ozbiljnog pitanja budžetskog deficita. Svesni smo da je sad to još teže zbog poplava", rekao je Devenport.

Videodevenport raspored

Devenport je istakao da je u Izveštaju istakanuta i potreba da se fokusira na vladavinu prava, unapređenje medijskih sloboda i reformu javne uprave.

Ambasador Devenport je završio svoje izlaganje podsećanjem da je EU spremna da pomogne Srbiji i da će glavni instrument podrške biti 1,5 milijardi evra iz predpristupnih fondova EU do 2020. godine.