"Radujem se što je srpska vlada donela odluku da restaurira spomenik i mislim da je ovo pravo vreme za to. To je odličan signal koji se šalje u svet - da Srbija i Nemačka zajedno žele upravo ovaj spomenik da obnove", rekao je nemački ambasador prilikom prestavljanja projekta obnove spomen obeležja nemačkog vojnog groblja iz 1915.godine u okviru parka Košutnjak.

On je u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika rekao da je ovaj spomenik podignut ne samo nemačkim vojnicima, već i od strane nemačkog generala Makenzena srpskim palim borcima.

"Upravo ovako visok kvalitet odnosa Srbije i Nemačke dozvoljava da se pogled okrene unazad i da se zajedno prisetimo kako je nekada bolno bilo i kako su to bila strašna vremena", rekao je Vilhelm.

On je dodao i da je Srbija imala najveći broj žrtava u Prvom svetskom ratu u odnosu na broj stanovnika.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas da je obnavljanje ovog spomenika dokaz da Srbi poštuju svoju istoriju baš onakva kakva je bila.

"Srbi poštuju svoje neprijatelje, Srbi poštuju svoju istoriju, Srbi poštuju onog ko se sa njima borio", izjavio je Vulin.

On je rekao da ovim spomenikom i obeležavanjem velikog rata Srbija ne pokušava da revidira istoriju, ne pokušava da izjadnači žrtve, ne pokušava da veliki rat učini relativnim i kaže da su u njemu svi bili isti.

"Mi samo priznajemo istoriju onakva kakva ona jeste i priznajemo hrabrost naših neprijatelja kao što su naši neprijatelji priznali hrabrost srpske vosjke", naveo je Vulin.

On je dodao i da generacije koje danas koračaju Berlinom i Beogradom nemaju ni razlog ni potrebu da se mire jer se nisu ni svađali.

Sekretar nemačkog Saveza za brigu o ratnim grobljima u inostranstvu Rajner Ruf izjavio je da je bitno da se prihvati ruka pomirenja, pogotovo onih država kojima je Nemačka nanela toliko zla.

Na vojnom groblju iz Prvog svetskog rata počiva 3.000 nemačkih i 49 srpksih vojnika.