"Uvidom u dokumenta koja je Srbija uputila Euleksu na zahtev kosovskog specijalnog tužioca u slučaju optužbi za ratne zločine koje je Oliver Ivanović navodno počinio 1999. i 2000. godine, 'Politika' je ustanovila da je specijalni tužilac Euleksa u optužnici krivotvorio navode iz dopisa državnog organa Srbije", ističe se i tekstu.

List navodi da u optužnici piše da odgovor Beograda "sadrži indikacije da je tokom rata okrivljeni možda bio rezervista specijalne policijske jedinice pri MUP-u" i da se tužilac pri tome pozvao na zvaničan dokument MUP-a, preciznije na Upravu Odeljenja za otkrivanje ratnih zločina i naveo da je "dalje naznačeno da to ne može da se potvrdi, jer MUP nema nikakvu dokumentaciju povodom toga".

"Politika", međutim, piše da uvid u dva dokumenta izdata na zahtev Euleksa pokazuje da nešto potpuno suprotno navodima iz optužnice, pošto je MUP zapravo izvestio Euleks da Oliver Ivanović uopšte nije zaveden ni kao aktivan, ni kao rezervni pripadnik MUP-a.

U prvom dopisu MUP-a od 4. marta ove godine, istina, navedeno je da je Vojnobezbednosna agencija izvestila da postoje operativni podaci da je Ivanović tokom borbenih dejstava 1999. bio pripadnik rezervnog sastava PJP MUP-a Srbije u Kosovskoj Mitrovici, ali piše i da je proverama utvrđeno da nije bio ni aktivni, ni pasivni pripadnik MUP-a.

"Iz ovog dopisa je očigledno da je tužilac Euleksa zloupotrebio neprovereni operativni podatak kao dokaz za insinuaciju da je Ivanović možda bio pripadnik rezervnog sastava, iako je raspolagao i informacijom da je proverom utvrđeno da taj podatak nije tačan", piše "Politika".

U drugom dopisu, od 30. jula 2014. jasno je navedeno da posle provere Oliver Ivanović, kao ni Nebojša Vujačić, Ilija Vujačić i Saša Lazović, "nisu nikada imenovani ili postavljeni na funkciju u MUP-u Srbije".

Što se tiče drugooptuženog Dragoljuba Delibašića, navodi se da je bio raspoređen od strane načelnika resora na mesto načelnika Sekretarijata unutrašnjih poslova u Kosovskoj Mitrovici od 1. novembra 2005. godine, ali rešenje o raspoređivanju nije objavljeno u "Službenom glasniku" niti bilo kom drugom zvaničnom listu.

"Politika" ukazuje da je ovo otkrila u jeku afere koja potresa Euleks u vezi sa iznošenjem insajderskih informacija o tome kako su jedan tužilac, sudija i zamenik glavnog tužioca primali mito i uticali da se krivični postupci protiv desetine osoba među kosovskim Albancima obustave.