Potpredsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Zoran Krasić kazao je agenciji Beta da će se predsednik stranke Vojislav Šešelj obratiti okupljenima na mitingu koji je zakazan za subotu, 15. novembar, u 12.00 na beogradskom Trgu Republike.
Kako je naveo, još ne zna o čemu će Šešelj sve govoriti.
Krasić je kazao da će SRS u sredu organizovati doček Šešelja na aerodromu.
"Naravno da ćemo pripremiti doček na aerodromu, samo da saznamo u koje vreme tačno dolazi", kazao je Krasić.
Ministar Rasim Ljajić potvrdio je juče agenciji Beta da Šešelj dolazi u sredu, jer je let odložen zbog lekarskog zahteva i dodao da će najverovatnije doći avionom koji poleće iz Amsterdama u 10.40.
POVRATAK ODLOŽEN ZBOG RAME
Zamenik predsednika SRS Nemanja Šarović saopštio je danas da Vojislav Šešelj sutra dolazi u Beograd.
"Potvrđujem da je karta za gospodina Vojislava Šešelja izdata pre sat vremena za let JU 361 AMS-BEG, 12. nov 2014. (10.40 sati)", napisao je Šarović na svom Twitter nalogu.
Funkcioner SRS Zoran Krasić rekao je Tanjugu da radikali svog lidera očekuju na beogradskom aerodromu između 12 i 12. i 30 sati.
Zamenik predsednika SRS Nemanja Šarović danas je demantovao tvrdnju potpredsednika Vlade Srbije Rasima Ljajića o zdravstvenim razlozima odgađanja povratka Šešelja u Beograd, ističući da je to učinjeno zbog posete premijera Albanije Edija Rame.
Šarović je rekao da je netačna izjava Ljajića, koji je i šef Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, da je lekarski tim zatražio da Šešeljev povratak bude odgođen za još jedan dan, kao i da se "Šešelj saglasio sa zahtevom lekara".
On je istakao da sa Šešeljem niko iz Haškog tribunala, bilo od lekara ili sekretarijata, nije čak ni razgovarao o tome kada će se vratiti u Beograd, pa se samim tim Šešelj nije mogao saglasiti sa novim odgađanjem povratka u Srbiju, niti bi to prihvatio.
"Netačno je da je Vojislavu Šešelju neophodna bilo kakva operacija kako bi bio u stanju da se vrati u Beograd. Takođe, netačno je da je povratak odgođen radi prevođenja medicinske dokumentacije kako je najpre saopštio Rasim Ljajić", saopštio je Šarović.
On je naglasio da su sve tehničke procedure potrebne za Šešeljevo napuštanje Pritvorske jedinice UN završene u petak, 7. novembra, od kada njegov povratak ne zavisi od njega, već isključivo od volje Tribunala i Vlade Srbije.
"Prema informacijama kojima raspolažemo i onome što je rečeno Vojislavu Šešelju, jedini razlog što predsednik SRS i dalje robija u Haškom tribunalu je zahtev Beograda da ne bude vraćen u Srbiju dok se ne završi poseta Edija Rame, predsednika Vlade Albanije", rekao je Šarović.
SUDIJA NIJANG BIO PROTIV PUŠTANJA NA SLOBODU
Haški tribunal objavio je danas izdvojeno mišljenje sudije Mandiaje Nijanga o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja u kome sudija izražava neslaganje sa odlukom da se optuženi ne konsultuje da li će poštovati neophodne uslove, pošto je u prošlosti odbio da pruži takve garancije.
Sudija je, takođe izrazio neslaganje sa većinom jer nije uvela kao obavezujući sistem nadzora kojim bi se obezbedilo da se optuženi vrati u Tribunal i da ne stupa u kontakt sa žrtvama i svedocima.
Prema mišljenju sudije, tačna uloga srpskih vlasti nije jasna, oni nemaju nikakvu direktnu obavezu da bilo šta učine, navodi se u saopštenju Tribunala.
U izdvojenom mišljenju, sudija Nijang navodi da je optuženi Vojislav Šešelj "ozbiljno bolestan i da ne dobija najbolju negu zbog razlika u mišljenju oko medicinskog protokola koji treba slediti".
Većinom glasova, uz protivno mišljenje sudije Nijanga, Pretresno veće koje vodi postupak protiv lidera SRS u četvrtak uveče je odlučilo da Šešelja privremeno oslobodi iz humanitarnih razloga, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja optuženog.
Šešelj se Tribunalu u Hagu predao 23. februara 2003. a narednog dana je izručen u Ševeningen. Pred tim sudom se krajem marta 2003. izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.
Njemu se u tribunalu sudi za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj, BiH, ali i za dela počinjena u Vojvodini od 1991. do 1993. godine.
Suđenje je počelo 7. novembra 2007, a januara 2009. je dodatno optužen za nepoštovanje Tribunala zbog obelodanjivanja imena i drugih ličnih detalja tri svedoka čiji je identitet, po nalogu Pretresnog veća, zaštićen od javnosti.
Sudsko veće Tribunala koji Šešelju sudi skoro 12 godina, odlučilo je prošle nedelje da ga privremeno pusti na slobodu jer je oboleo od raka.
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi