''Proces udaljavanja društva od demokratije za posledicu ima približavanje autokratskim uređenjima i jačanje desničarskih snaga'', rekao je Tadić, posebno ističući značaj privrženosti demokratskim vrednostima, a ne samo demokratskoj formi.

U saopštenju SDS se kaže da je Tadić, navodeći primer Srbije, ukazao na to da je postignut nacionalni konsenzus oko strateških ciljeva, ali da je postizanje konsezusa oko privrženosti demokratskim vrednostima pod znakom pitanja.

''U demokratskim uređenjima, za razliku od autokratskih, važan je sadržaj, a ne forma. Ukoliko nema istinskog negovanja demokratskih vrednosti, kasnije ili pre, nestaće i formalna opredeljenost za demokratiju, što predstavlja samo korak do povratka u autoritarnost'', upozorio je Tadić na panelu ''Sledeća generacija demokratije".

Tadić, koji je i član Madridskog kluba, govorio je o globalnoj ugroženosti reprezentativne demokratije, u okolnostima u kojima očekivanja građana rastu, a kapaciteti demokratskih uređenja da odgovore na ta očekivanja i globalne izazove opadaju.

On je ukazao na značaj uloge medija i društvenih mreža u novim okolnostima, ističući da je potrebno pronaći modus po kome bi medijski uticaj bio u skladu sa demokratskim vrednostim i ciljevima, a ne protiv njih, preneo je SDS u saopštenju.

Konferenciju ''Demokratija i ljudska prava u opadanju? Poziv na akciju'', koja se održava u Firenci, organizuje Madridski klub i Robert F. Kenedi Centar za pravdu i ljudska prava.

Domaćin konferencije je Evropski univerzitetski institut, a na konferenciji učestvuje oko 40 članova Madridskog kluba, oko 100 međunarodnih eksperata uključujući i predstavnike vlada, multilateralnih institucija, organizacija za zaštitu ljudskih prava, civilnog društva i privatnog sektora.

Kako se navodi u saopštenju, na konferenciji će biti pokrenut projekat Madridskog kluba ''Sledeća generacija demokratije'', usmeren na osnaživanje demokratije kako bi ona mogla da u potpunosti odgovori na očekivanja i potrebe građana i osigura održivi razvoj za buduće generacije.