"Nesumnjivo je da bi bilo dobro da Srbija promeni svoj Ustav pred ulazak u Evropsku uniju, jer na taj način bi sve primedbe ili sugestije iz EU mogle da se nađu u novom Ustavu, ali da bi se utvrdilo poglavlje 35, treba najpre da dođe do pune implementacije onoga što je dogovoreno u Briselu", ocenio je Dačić za današnje izdanje lista "Danas".

Na pitanje da li je tačno da Berlin traži promenu srpskog Ustava i brisanje Preambule o Kosovi, čime se implicira priznavanje nezavisnosti Kosova, Dačić je istakao da niko pred Srbiju formalno nije postavio uslov da je priznanje Kosova uslov za ulazak u EU.

Povodom izjave austrijskog šefa diplomatije Sebastijana Kurca u NIN-u da bi bilo potrebno da pre ulaska u EU Srbija normalizuje odnose sa Kosovom uz pravno obavezujući dokument Dačić kaže da je nakon toga usledilo objašnjenje da se njegove reči odnose na normalizaciju odnosa.

"Sebastijan i njegovi saradnici odmah su nakon objavljivanja te izjave poslali objašnjenje da to što je na naslovnoj strani NIN-a on nije izjavio, naročito ne u smislu da Srbija mora da prizna Kosovo. Objasnili su da je on samo ponovio ono što već stoji u stavovima Evropskog saveta da treba da se radi na normalizaciji odnosa.

U tom smislu trebalo bi da bude potpisan neki pravno obavezujući dokument. Ali kakva je sadržina tog dokumenta, to u ovom trenutku niko u EU ne bi mogao da odgovori. Mi već radimo na normalizaciji odnosa sa Kosovom, ali zahteva za priznavanjem nezavisnosti Kosova nema, a ako ga bude, o tome ćemo se tada izjašnjavati. Za sada nema ničeg alarmantnog", istakao je Dačić.

Komentarišući izjavu Tomislava Nikolića da će Srbija morati da se izjašnjava između Kosova i Evrope, Dačić kaže da je Nikolić izjavu evropskog komesara Johanesa Hana, koji je rekao da EU neće primiti u svoj sastav zemlje koje imaju nerešena pitanja i koje taj problem mogu da prenesu u EU, protumačio tako da to podrazumeva da mi moramo da priznamo nezavisnost Kosova.

"Razni predstavnici EU imaju jasan stav o Kosovu i oni govore da Kosovo treba što pre da se prizna, ali zvaničnog zahteva nije bilo", istakao je Dačić.

Na pitanje da li vlada i predsednik različito čitaju stvarnost, Dačić je rekao da ne postoje disonantni tonovi niti različito shvatanje stvarnosti.

"Oko strateških ciljeva nema različitih shvatanja, naročito između predsednika i premijera. Međutim, ovde se znaju ustavne nadležnosti po kojima vlada utvrđuje i vodi unutrašnju i spoljnu politiku, a predsednik Republike predstavlja zemlju i pridržava se Ustava. Normalno je da u takvim odnosima ne moraju da postoje identični stavovi. U vreme dok su Milošević i Tadić bili predsednici, ta pitanja se nisu postavljala, jer je praktično vlada bila u senci predsednika".

VUČIĆ NE UTIČE NA IZBORE U SPS

Uoči predstojeći stranačkih izbora u SPS, lider te stranke kaže da premijer Aleksandar Vučić ne utiče na njih.

"Vučić je premijer države koja je ušla u ozbiljne reforme, i koju su, na sve to, snašle mnogobrojne teškoće, od poplava do velikih međunarodnih kriza, poput ukrajinske. On se bavi investicijama, novim zakonima, priključenjem EU, i svakako nema vremena za bavljenje još i stranačkim pitanjima, pogotovo u SPS-u. To je naš posao, i umećemo sami da ga obavimo", dodao je Dačić.

Na pitanje da li to znači da su odnosi unutar vladajuće koalicije, kao i njegovi i Vučićevi dobri, Dačić je rekao: "Verujemo u isti cilj. Trudim se da mu pomognem da ga ostvarimo. Ono što je karakteristika i ove, i vlade u kojoj sam sam bio premijer, jeste to što su nam zadaci koji su pred nama bitniji od bilo čega ličnog, pogotovu od sujete. Zahvaljujući tome beležimo i rezultate".