Poslanici Skupštine Srbije usvojili su večeras Zakon o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta izgradnje "Beograda na vodi", koji je podnela Vlada Srbije kao leks specijalis.

Za zakon je glasalo 176 poslanika vladajuće koalicije, dok je devet poslanika opozicije bilo protiv pošto su zastupali stav da je zakon protivustavan jer se privatna imovina procesom eksproprijacije proglašava javnim interesom da bi se potom dala privatnoj kompaniji iz Ujedinjenih Arapaskih Emirata da stiče profit.

Nije glasao jedan poslanik.

Poslanici su o 70-ak amandmana raspravljali više od 13 sati, a u načelu raspravljalo se u utorak, u takođe maratonskoj debati. 

Videobgd

Na površini od oko 177 hektara predviđeno je da se izgradi više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 kvadrata novih zelenih površina.

To će, takođe, stvoriti uslove za zapošljavanje više od 13.000 radnika.

Kako se navodi u zakonu, Beograd ima oko 200 kilometara obale koja je u najvećem delu zapuštena i neuređena, a deo obale, Savsko priobalje po svojoj lokaciji spada u najatraktivnije delove grada.

Analizom je utvrđeno da bi uređenjem lokacije, Beograd i Srbija značajno podigli turističke potencijale, a taj deo grada bi bio komunalno i saobraćajno uređen.

Iz tih razloga vlada je projekat "Beograd na vodi" proglasila projektom od značaja za Republiku i grad Beograd.

Usvojeni zakon reguliše postupak eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole za projekat Beograd na vodi, što je preduslov za početak njegove izgradnje.

Inace, rasprava je protekla u kritikama opozicije i tvrdnjama da se javni interes zamenjuje privatnim, na šta je vladajuća većina poručila da je u pitanju isključivo javni interes, budući da će doneti investiciju vrednu 3,5 milijardi evra.

Raspravu su obeležile oštre polemike poslanika, "iskakanje" iz dnevnog reda i reklamiranje povrede poslovnika, zbog čega su predsednica Maja Gojković i predsedavajući Igor Bečić izrekli nekoliko opomena poslanicima SDS i Nove stranke Marku Djurišiću i Zoranu Živkoviću.

Opozicione SDS, DS i Nova stranka apelovale su na premijera Aleksandra Vučića da smeni predsednicu i potpredsednika parlamenta, jer opoziciji ne dozvoljavaju iznošenje stavova o tačkama dnevnog reda i na to mesto postavi osobe koje imaju više razumavanja, pravnog znanja i sluha za drugačije mišljenje.

Za razliku od rasprave u načelu, kad je zakon pred poslanicima obrazlagao premijer Vučić, danas su stavove vlade branili ministri finanasija, pravde i energetike Dušan Vujović, Nikola Selaković i Aleksandar Antić.

Poslanik Socijaldemokratske stranke Janko Veselinović zatražio je ranije danas, tokom rasprave o amandmanima na predlog zakona o utvrđivanju javnog interesa i eksproprijaciji radi sprovođenja projekta Beograd na vodi, da se iz naziva tog zakona izbriše reč "javni", jer se imovina oduzima kako bi se dala privatnom licu, javlja Fonet.

Veselinović je rekao da se eksproprijacija zemljišta sprovodi kako bi se dala drugom privatnom vlasniku i da zbog toga treba amandmanom izbrisati reč "javni" iz vladinog predloga zakona o eksproprijaciji zemljišta u javnom interesu.

Nakon njegovog izlaganja javio se šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Babić koji je rekao da je takav amandman za SNS neprihvatljiv, objašnjavajući da će korisnik eksproprijacije biti država Srbija, a nikako nečiji privatni interesi.

Poslanik Nove stranke Zoran Živković je rekao da bi trebalo izbrisati svih 17 članova predloga zakona o utvrđivanju javnog interesa i eksproprijaciji, jer se ne mogu popraviti.

Živković je naveo da se na prostoru Savskog amfiteatra na kojem Vlada Srbije namerava da sprovede projekat Beograd na vodi nalazi samo pet do šest odsto zemljišta u privatnom vlasništvu i da za sprovođenje tog projekta nije neophodno da se ta zemlja oduzima postupkom eksproprijacije.

Ustav garantuje uživanje svojine koja je stečena po zakonu, istakao je Živković i ocenio da je premijer izgovarao hvalospeve tokom predstavljanja zakona u parlamentu pominjući milijarde evra, iako se postojeći predlog zakona ne bavi izgradnjom Beograda na vodi nego samo eksproprijacijom zemljišta.

VUČIĆ: NEMA TAJNI

Premijer Aleksandar Vučić, koji ga je obrazložio poslanicima, rekao je da nema tajni u projektu "Beograd na vodi" čija je izgradnja, kako je poručio, u interesu cele države.
Vučić je pozvao opoziciju da se uključi u projekat "Beograd na vodi", iznese sve primedbe koje mogu da dovedu do toga da taj projekat bude bolji i predložio im da uključe svoje predstavnike u preduzeće "Beograd na vodi" i "kontrolišu svaki dinar".

Ugovor sa investitorom je napravljen na najkraći rok od pet godina iz koga taj investitor, kako je rekao, može da izađe samo ukoliko ugovorne obaveze preuzme kupac.

"Ne možete ni zamisliti veće i bolje garancije", kazao je Vučić dodavši da u tekstu obrazloženja prezicno piše i koliko je novca potrebno za eksproprijaciju.

Obrazlažući projekat Beograda na vodi premijer je poručio da se veliki gradovi grade na velikim snovima i na projektima čija vizija zastrašuje.

"Nadam se i da će se sve ovo završiti prelepom slikom Beograda, moderne i zaposlene Srbije", zaključio je premijer.

On je poručio i da u izradu projekta treba uključiti što više srpskih kompanija i istaknutih arhitekata, urbanista, kao i da materijali za izgradnju treba uzimati iz Srbije, te je dodao da se investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata već raspituju o domaćim kompanija koje su sposobne da rade na tom projektu.

Premijer očekuje i da se čim krene gradnja Beograda na vodi Srbija duplira broj stranih turista.

Po završetku ove sednice poslanici će početi novu na kojoj će, pored predloga izmena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, raspravlajti i o Predlog odluke o izboru sudije koji se prvi put bira na sudijsku funkciju, koji je podneo Visoki savet sudstva.

Poslanici će razmatrati i potvrđivanje Sporazuma Srbije i Kanade o podsticanju i zaštiti ulaganja, Sporazuma vlada Srbije i Jermenije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji, kao i Sporazuma vlada Srbije i Gruzije o saradnji u oblasti turizma.

Na dnevnom redu je i potvrđivanje Sporazuma Vlade Srbije i Kabineta ministara Ukrajine o saradnji u oblasti turizma, koje je podnela vlada.