Vučić je poručio da je dobro što je MMF napravio novu prognozu i rast BDP prognozirao na nulu, ali je istakao da smatra da će je već u avgusti ponovo pomeriti i to na plus 0,5 , kao i da je uveren da će to i dalje činiti.

Premijer je u razgovoru sa novinarima podsetio da je on ranije prognozirao upravo takav ishod, odnosno da ćemo imati do kraja godine imati pozitivan rast BDP, to je, kaže, kod mnogih naišlo na nevericu i podsmeh.

Prema njegovim rečima, sa MMF je razgovarano i o ceni struje, razgovori nisu bili laki, ali će biti nastavljeni.

"Nije to pitanje da mi ne znamo da je niska cena struje, niti pitanje naše želje da sačuvamo našu elektroprivredu, ali je pitanje šta naši ljudi pre povećanja plata i penzija mogu da podnesu. To je bila naša rasprava i naš razgovor i ništa više", rekao je Vučić.

Kako je rekao, ne spori dobru nameru MMF za ozdravljenje naše ekonomije i elektroprivrede, ali, za razliku od njih, zna šta su potrebe naših građana i koliko mogu, a koliko ne mogu da izdrže i da o tome mora da vodi računa.

Što se tiče plata i penzija, dogvorili smo se da o tome razgovaramo po okončanju drugog kvartala, u avgustu, kada budemo imali rezultate mera fisklane konsolidacije.


NIJE BEOGRAD ODGOVORAN ZA PREKID DIJALOGA

Premijer Srbije kaže da srpska strana nije odgovorna za prekid jučerašnjeg dijaloga Beograda i Prištine, i poručio da je za dogovor potrebno dvoje ili neko ko bi mogao da utiče na albansku stranu da pokaže želju za dijalogom.

Vučić je, u kasarni Banjica 2, odgovarajući na pitanja novinara kada će biti nastavljen dijalog Beograda i Prištine, rekao da Srbija ne beži od dijaloga i da ćemo uvek biti spremni da "dolazimo do stvarnih rešenja".

"Za dogovor je potrebno dvoje ili neki koji imaju malo veći uticaj na drugu stranu, da im ponekad kažu da bi bilo dobro da bar pokažu želju za razgovorom. A ovako, ako vi dođete gotovo do dogovora, kao juče, bili smo na ivici da se dogovor postigne, a onda je neko sve to dogovoreno povukao, onda tu ne može da bude srpske odgovornosti", rekao je Vučić.

On je istakao da Vlada Srbije uvek želi da očuva mir i stabilnost, ali da će istovremeno štititi i svoje nacionalne i državne interese.

Na konstataciju prištinskih novinara da je jučerašnji razgovor prekinut jer je Beograd izneo nove zahteve, Vučić je rekao da "iz Prištine to uvek kažu".

"Još nisam čuo da je Edita Tahiri nešto pozitivno rekla. Ja nemam takav manir i neću da govorim na taj način, jer sa tim ljudima moramo da razgovaramo, ali očigledno da neki to uvek koriste za neke unutrašnje stvari", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima tamo gde ima sukoba uvek je lakše okrenuti priču na šovinizam i mržnju porema drugom "ako nemate dovoljno snage za ekonomske reforme i ozbiljna pitanja unutar svoje zemlje", zaključio je Vučić.

NE MEŠAMO SE U STVARI MAKEDONIJE

Srpski premijer se u izjavi za list ''Danas'' dotakao i gorućeg problema u Makedoniji, reklavši da se Srbija ne meša u unutrašnje stvari drugih zemalja.

Upitan kako komentariše situaciju u Makedoniji, Vučić je rekao: ''Ne mešamo se u untrašnje stvari drugih zemalja''.

U kumanovskom selu Divo, proteklog vikenda su, posle napada albanskih terorista na policiju,izbili sukobi makedonskih oružanih snaga i terorista.

U dvodnevnoj akciji makedonske policije poginulo je osam policajaca, ubijeno 14 terorista, dok je povređeno više od 37 policajaca. Makedonski zvaničnici saopšstili su u nedelju uveče da je "eliminisana najopasnija teroristička grupa u regionu".

Inače, u više makedonskih gradova od 5. maja održavani su protesti opozicije koja je zahtevala ostavku premijera Đorđa Ivanova.

Diplomatske misije SAD, EU, OEBS-a i NATO-a u Skoplju izrazile su žaljenje zbog događaja u Makedoniji naglašavajući da je ovo trenutak kada makedonski lideri treba da se udruže u dijalogu o svim pitanjima s kojima se država suočava, uključujući političku krizu i neophodne reforme.

I Evropska komisija je, izražavajući žaljene zbog života koji su izgubljeni u operaciji u Kumanovu i istakla da se nada da će poslednji događaji navesti lidere u Makedoniji na saradnju i ozbiljan dijalog o svim problemima sa kojima je zemlja suočena.