Tokom svoje posete Bramerc će se sastati s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrima unutrašnjih poslova i pravde Nebojšom Stefanovićem i Nikolom Selakovićem i tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.

Kako je najavljeno iz Tribunala, Bramerc u Beograd dolazi u sklopu priprema za redovan polugodišnji izveštaj koji treba da predstavi Savetu bezbednosti UN u junu.

Jedna od tema razgovora biće i povratak lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja u pritvor Tribunala iz kojeg je privremeno oslobođen zbog bolesti, što je Bramerc zatražio još 14. aprila.

"Nerealno je da Vojislav Šešelj bude izručen Tribunalu u Hagu 26. maja", izjavio je sinoć Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

"Stvar neće ići ni lako ni brzo. Rok 26. maj je puka teorija. Moramo da poštujemo svoj Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom", rekao je Ljajić gostujući u Dnevniku TV B92.

On je najavio da će Srbija odgovoriti Tribunalu do 26. maja.

" U Zakonu postoje jasni rokovi, Šešelj ima pravo na žalbu. U idealnim uslovima to je 10 - 15 dana ", rekao je Ljajić.

Šešelj je prošlog petka izjavio da je Žalbeno veće haškog Tribunala vladi Srbije "izdalo nalog" da ga do 26. maja vrati u Hag, ali je ponovio da se neće dobrovoljno predati.

Predstavnici vlade Srbije izjavili su da još nisu dobili nikakav dokument.

Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93, prvostepeno veće je na privremenu slobodu pustilo 12. novembra prošle godine iz humanitarnih razloga, radi lečenja.

Apelaciono veće je 30. marta naložilo prvostepenom veću Tribunala koje je sudilo Šešelju, da "smesta" opozove odluku o njegovom privremenom oslobađanju zato što je izjavom da se neće dobrovoljno vratiti u Tribunal prekršio jedan od dva osnovna uslova za ostanak na privremenoj slobodi.

Raspravno veće predsedavajućeg Žan-Kloda Antonetija nije, međutim, postupilo po nalogu Apelacionog veća, već je 10. aprila od lekarskog tima koji Šešelja leči u Srbiji, zatražilo dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju.

Kako je zatim saopštio sekretarijat Tribunala, Šešelj je odbio da tu dokumentaciju dostavi sudu.

Glavni tužilac Serž Bramerc potom je 14. aprila Apelacionom veću uputio hitan zahtev da smesta ponovo naredi pretresnom veću da Šešelju naloži da se vrati u pritvor u Sheveningenu.

Žalbeno veće Tribunala pozvalo je 22. aprila Šešelja da se u roku od tri dana izjasni o zahtevu Tužilaštva da se hitno primeni odluka tog veća da se vrati u Hag.