Na redovnom sastanku premijera i ombudsmana ocenjeno je da su državni organi, a ne građani, dužni da obezbede poštovanje zakona, a ako to nije slučaj, štetu ne sme da snosi radnik, saopšteno je iz kabineta zaštitnika građana.

Takođe, državni organi i organizacije ne mogu da posluju sa pravnim licima koja redovno i u punoj meri ne izvršavaju svoje obaveze prema radnicima.


Nadležni državni organi i fondovi dužni su da efikasno kontrolišu uplate, razmenjuju podatke i podnose prijave protiv poslodavaca, umesto da obavezu kontrole poštovanja zakona prevaljuju na radnike.

Time će se, pored lakšeg, bržeg i jeftinijeg ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu i penziju, smanjiti potreba za finansiranjem RFZO i RFPIO iz budžeta, umanjiti zastoji u radu administracije, izbeći potreba za specijalnim propisima, a u perspektivi stvoriti uslovi za smanjenje stope doprinosa.

Zaštitnik građana će posebnu pažnju posvetiti kontroli rada državnih organa i organizacija po ovom pitanju, dodaje se u saopštenju.

Janković i Vučić razmotrili su o položaj građana na jugu Srbije, posle nedavne posete zaštitnika građana tom kraju, i dogovorili rešavanje niza pitanja od značaja za svakodnevni život i skladne međuetničke odnose.

Ocenjeno je i da Srbija treba konkretnije da sarađuje s međunarodnom zajednicom kako bi humanitarni i svi drugi izazovi usled talasa migranata bili rešavani na evropskom, regionalnom i nacionalnom nivou, uz poštovanje prava migranata kao i prava i interesa domaćeg stanovništva, a zaštitnik građana će predložiti vladi način kako da to bude urađeno.

Ombudsman će Vladi Srbije dostaviti i model zakona o državnoj pomoći građanima u slučaju elementarnih nepogoda, kako bi se postigla veća pravna sigurnost u korišćenju ograničenih javnih sredstava.

Neke od tema idućeg sastanka Vučića i Jankovića biće unapređenje prevencije i zaštite od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i otklanjanje teškoća za sve građane u pristupu pravdi, kaže se u saopštenju kabineta ombudsmana.