"Taj problem ne može da reši ni EU, a kamoli Srbija”, rekao je Dačić, upitan da prokomentariše najavu iz Mađarske da će zatvoriti granice i da će svi azilanti tako biti vraćeni u Srbiju.

On je rekao da Srbija sarađuje sa svim zemljama u okruženju i EU na sprečavanju ilegalnih migracija.

Dačić je naglasio i da je broj azilanata značajno velik u svim zemljama EU i odgovor na taj problem moraće da bude rešen u evropskim okvirima.

 DAČIĆ TRAŽI INFORMACIJE O SREBRENICI

Dačić je danas u Beogradu da je od ambasadora Velike Britanije zatražio da ga ta zemlja "informiše o svojim namerama" u vezi sa nacrtom rezolucije Saveta bezbednosti o Srebrenici, i dodao da je Srbija "protiv toga da se godišnjice zloupotrebljavaju u političke svrhe".

"Juče sam imao sastanak sa ambasadorima Kvinte (SAD, Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Italije) a danas sa ambasadorima Evropske unije", rekao je Dačić novinarima u Palati Srbije. "Zamolio sam ambasadora Britanije da nas ta zemlja informiše o svojim namerama, jer tekst rezolucije još nije poznat".

Dačić je izjavio da "još nema konsultacija u Ujedinjenim nacijama i Savetu bezbednosti" i dodao da "Srbija, nažalost, nije u Savetu ali je veoma zainteresovana za ovo (najavljenu rezoluciju povodom Dana sećanja na žrtve u Srebrenici)" i da "u narednim danima očekuje odgovor od Britanije šta su namere".

Na pitanje da li se rezolucija o Srebrenici može smatrati pritiskom, Dačić je odgovorio: "Moramo prvo da vidimo šta piše u rezoluciji".

"Imali smo informacije o tome da ideje potiču od Velike Britanije a niko nema predloge koji dolaze iz Velike Britanije. Otvoreni smo za razgovore, i protiv smo toga da se godišnjice zloupotrebljavaju u političke svrhe. Za nas je apsolutno nesporno da se odaje počast žrtvama Srebrenici, ali je potreban isti odnos prema srpskim žrtvama", rekao je Dačić.

Mediji u BiH su objavili da Velika Britanija priprema rezoluciju o Srebrenici u kojoj su, navodno,"glavne mete" Republika Srpska i njen predsednik Milorad Dodik.