On je rekao da je izvestan napredak postignut po pitanju Zajednice srpskih opština, kao i da su vođeni dugi, teški i ozbiljni razgovori o tome.

 "Ne, nema izgleda da bude dogovora danas jer se ne slažemo oko mnogih stvari. Mislim da smo danas imali najduže i ozbiljne i teške razgovore, neki napredak smo postigli, ali što se tiče ostalih tema radne grupe su nastavile svoj rad", rekao je Vučić za RTS.

Na dnevnom redu zajedničkog sastanka visoke predstavnice EU Federike Mogerini sa premijerom Srbije i kosovskim premijerom Isom Mustafom u Briselu su četiri teme - Zajednica srpskih opština, telekomunikacije, energetika i "Park mira" u Mitrovici.

 Prethodno su sa Mogerinijevom odvojeno razgovarali Vučić i Mustafa.

Prema Vučićevim rečima, razgovori će se nastaviti, a očigledno je da se ubrzava njihova dinamika.

"Mogu da kažem da smo danas nešto uradili i stavili do znanja jedni drugim sa čim se ne slažemo", kazao je Vučić.

Kada je reč o ostalim temama, Vučić je rekao da je bilo reči o pokušaju Prištine da preuzme celokupnu imovinu. Kako kaže, oni smatraju da je to najbolji način da se reši pitanje imovine.

"Onda su neki počeli da nam drže politička predavanja kako smo i šta izgubili devedesetih", naveo je premijer i istakao da nije siguran da je bilo ozbiljnog napretka.

Iako je rekao da nije optimista kada je o daljim razgovorima reč, osim po pitanju ZSO, istakao je da će delegacija raditi u najboljoj veri i nameri da dođe do rešenja.

Kada je reč o telekomunikacijama, premijer Vučić rekao da ima napretka ali da „uvek imamo slične probleme". Rekao je da su pregovori komplikovani.

Govoreći o mostu u Kosovskoj Mitrovici, Vučić je rekao da Albanci insistiraju, iako imaju dva mosta, da i to bude most sa punim saobraćajem za automobile, kamione i autobuse.

Kako je rekao Beograd insistira, u skladu sa Briselskim sporazumom po kome Srbi imaju pravo na urbano i ruralno planiranje, da to bude pešačka zona, da se ne zaustavlja kretanje.

Premijer Vučić je tokom susreta sa Federikom Mogerini istakao da je za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i Parku mira, ali da Srbija neće dozvoliti ponižavanje sopstvenog naroda i bilo kakvo urušavanje državnih interesa.

Vladina Kancelarija za saradnju s medijima saopštila je ranije da se očekuje da ta pitanja budu rešena u skladu sa Briselskim sporazumom i usvojenim implementacionim planom.

 Vučić i Mogerini su takođe izrazili zajedničku brigu za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu.
Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice EU, rekla je danas novinarima da je napredak u primeni Briselskog sporazuma od ključne važnosti za nastavak evropskih integracija.

POTPISAN SPORAZUM O OSIGURANJU VOZILA

Timovi Beograda i Prištine danas su u Briselu potpisali sporazum o osigranju vozila, koji znači da će tarife za polise biti daleko niže nego do sada, izjavila je članica prištinskog pregovaračkog tima Edita Tahiri.

Na pitanje koji će biti iznosi za polise, Tahiri je novinarima u Briselu rekla da će biti iste kao za zelene karte i druga dokumenta kojima stanovnici Kosova putuju u Makedoniju, Albaniju ili Crnu Goru.

 Diplomatski izvori u Briselu rekli su Tanjugu da je Federika Mogerini svesna da je neralno očekivati da se sva četiri složena problema razreše na današnjem sastanku, ali da će insistirati se postigne dogovor o bar dva, a da oko ostalih u najmanju ruku dođe do značajnog napretka.

 Od napretka u dijalogu zavisi otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja u procesu pristupanja Srbije EU, a na insistiranje Nemačke, prvo od tih poglavlja trebalo bi da bude poglavlje 35, koje se odnosi na proces normalizacije Beograda i Prištine.

VRUĆE TEME

Zajednica srpskih opština, energetika, telekomunikacije i "Park mira" na mostu u Kosovskoj Mitrovici su glavna teme dijaloga.

O prvoj od četiri "vruće" teme, Zajednici srpskih opština, prištinska strana je dosad izbegavala da razgovara sa obrazloženjem da je to pitanje unutrašnjeg uređenja Kosova i da ZSO u svakom slučaju ne bi smela da ima nikakva izvršna ovlašćenja.

Prema Briselskom sporazumu, međutim, ova zajednica u koju bi trebalo da uđu opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, morala bi da ima značajne nadležnosti u zdravstvu, obrazovanju i drugim oblastima važnim za život srpskog življa na Kosovu.

Kada je reč o telekomunikacijama, o tome se dosad više puta razgovaralo u Briselu kako na političkom, tako i na tehničkom nivou, a glavni kamen spoticanja su međunarodni telefonski pozivni broj za Kosovo i rad srpskih mobilnih operatera.


Kako je ranije poručeno iz beogradskog pregovaračkog tima, srpska strana je spremna da od nadležnog međunarodnog tela zatraži još jedan pozivni broj i potom ga ustupi Kosovu, ali prištinska strana insistira da broj dobije preko treće zemlje (Austrije), a ne direktno od Beograda.

Kada je reč o ranije postignutom dogovoru da do formiranja nove telefonske kompanije mobilnom mrežom na severu Kosova upravlja Telekom Srbije, Priština je dosad, prema ranijim izjavama direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Djurića, uporno izbegavala da ispuni svoje obaveze, pozivajući se na tehničke i zakonske prepreke.

Pitanje energetike, odnosno akumulacionog jezera Gazivode i trafo-stanice Valač je možda najsloženija tema današnjih razgovora, a glavni problem je što se značajan deo energetskih postrojenja na severu Kosova, koje kosovska vlada želi da stavi pod svoju nadležnost, nalazi na teritoriji centralne Srbije.

Premijer Vučić je dosad u više navrata izjavljivao kako predaja ovih postrojenja, a naročito jezera Gazivode, apsolutno ne dolazi u obzir, dok Priština insistira da Kosovska električna kompanija (KEK), koja je u vlasništvu turskog kapitala, dobije punu kontrolu nad njima.

I konačno, na dnevni red je na insistiranje prištinske strane stavljen most koji spaja severni i južni deo Mitrovice, na kome su lokalni Srbi postavili žardinjere i nazvali ga "Park mira".

Prištinska strana tvrdi da se time krši deo Briselskog sporazuma koji se odnosi na slobodu kretanja, dok sa druge strane odgovaraju da bi uklanjanje žardinjera predstavljalo bezbednosni problem za Srbe u Mitrovici, koji su više puta bili meta napada nasilničkih grupa Albanaca koji su prelazili most.