Vulin je u Bačkoj Palanci rekao Tanjugu da Srbija ne bi tražila izručenje Orića da nije sasvim sigurna da se radi o ratnom zločincu, čije zločine može da dokaže.
"Bojim se da se politika još jednom umešala i da je poslala poruku da srpske žrtve i nisu važne, i da ljudi koji su bili na drugoj strani međunarodnog prava i svih drugih prava, koji su ratni zločinci, da mogu da prođu nekažnjeno", kazao je Vulin.
On je naglasio da nema poverenja u ono pravosuđe koje, kako je rekao, svih ovih godina nije ni pomislilo da procesuira Orića, a koje se setilo da on može biti procesuiran baš onda kad je Srbija tražila njegovo izručenje.
Vulin je naglasio da bi jako voleo da ga demantuju, ali da ne može da se odupre utisku da za srpske žrtve nema ko da odgovara i da nema ko "za srpskim žrtvama da zaplače izuzev nas samih".
Komentarišući najave koje su stizale ovih dana da će biti otkazana manifestacija Dan sećanja u Srebrenici ukoliko Orić ne bude pušten iz zatvora, Vulin je rekao da je to očigledna potvrda da se u ceo slučaj umešala politika.
"Jasno je da se drugačiji rasplet nije ni predviđao, jer kako neko može da ucenjuje pravosudne organe da će uraditi ovo ili ono ako ne zna ishod", kazao je Vulin, postavljajući pitanje "šta bi se desilo kada bi neki sličan ultimatum postavila Srbija".
USKORO DONATORSKA KONFERENCIJA O AZILANTIMA
Aleksandar Vulin izjavio je i da će ovih dana biti održan sastanak i da se nada da će to biti donatorska konferencija sa UNHCR-om povodom pitanja azilanata.
Vulin je rekao i da će predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić organizovati regionalnu konferenciju na tu temu, na kojoj će pozvati i ostale zemlje, koje su ugrožene po tom pitanju, da nađu zajedničko mišljenje i rešenje.
"Očigledno je da je Srbija jedna od najugroženijih zemalja, ali je i jasno da nijedna zemlja sama ne može da se izbori sa tim problemom, a sada vidimo da ni Evropska unija ne može sama da pronađe rešenje", rekao je Vulin.
On je kazao da se procenjuje da je Siriju napustilo blizu devet miliona ljudi, i da nigde na svetu ne postoje kapaciteti za prihvat tolikog broja ljudi.
Vulin je naglasio da je siguran da će azilanti u Srbiji biti prihvaćeni na adekvatan način i da će biti i zdravstveno i na svaki drugi način zbrinuti.
"Ovo je jedini deo Balkana na kom niko od azilanata nije zlostavljan, nije opljačkan, niko nije šikaniran, zato što mi znamo kakva je to muka jer je, na žalost, u poslednjih 20 godina u Srbiju došlo više od 800.000 izbeglica",rekao je Vulin.
On je istakao da se u Preševu gradi centar za prihvat azilanata, gde bi oni dobili adekvatan tretman i potrebna dokumenta.
"Mi imamo određene međunarodne obaveze i obavezni smo da prihvatimo svakog ko zatraži azil i da mu izdamo određenu potvrdu sa kojom on slobodno može da se kreće po našoj teritoriji", objasnio je Vulin, dodajući da se nakon prijema azilanti upućuju u prihvatne centre, gde prolaze obavezne lekarske kontrole.
Prema Vulinovim rečima, lekarske kontrole se obavezno sprovode kako zbog samih azilanata, tako i zbog lokalnog stanovništva.
Vulin je na kraju rekao da je jasno da ogromna većina azilanata nema cilj da ostane u Srbiji, već da želi da stigne do EU.
"Zna se da azilanti u EU ulaze već u Grčkoj, a zatim preko Makedonije dolaze u Srbiju, odakle žele da produže dalje ka Zapadnoj Evropi, i to je problem koji Srbija sama ne može da reši, niti na njega može da utiče", zaključio je Vulin.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba