Ministar tvrdi da su za usvajanje ova dva zakona potrebne ustavne izmene. On je odgovarajući na pitanje poslanika zbog čega se od 8. avgusta 2014. godine ovi zakoni nalaze u skupštinskoj proceduri, objasnio da su svi nadležni učesnici ovog procesa, kao i Evropska komisija saglasili da je neophodno usvajanje ustavnih izmena pa nakon toga i predloženih zakona.
On je rekao da je jedan od razloga za njihovo neusvajanje i to što se ovih godinu dana radi na Akcionom planu za poglavlje 23 i da je u procesu skrininga zauzeto stanovište da "kada su u pitanju ovakve stvari sačekamo Akcioni plan za poglavlje 23".
U pogledu ova dva zakona se, međutim, kako je naveo, otišlo i korak dalje jer su se svi ključni akteri saglasili i da je za postizanje ciljeva zacrtanih u Nacionalnoj strategiji reforme pravosuđa neophodno sačekati i izmene Ustava, pa nakon toga usvojiti predložene zakone.
"Kada su predlozi zakona poslati Skupštini, Evropska komisija nas je savetovala da razgovaramo sa svim učesnicima u ovom procesu i da od njih tražimo izjašnjenje da ove zakone treba usvajati ili ih odložiti za period nakon izglasavanja ustavnih promena, a svi su saglasili za ovo drugo", istakao je Selaković i podvukao da Vlada ne odustaje od reforme pravosuđa.
Poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević upitao je prethodno Selakovića da li je Vlada Srbije odustala od reforme pravosuđa s obzirom da se u skupštinskoj proceduri već godinu dana nalaze predlozi izmena zakona o Državnom veću tužilaca i Visokom savetu sudstva.
On je rekao da "nema ko da se nije pozvao na pravnu sigurnost u Skupštini", a da se ova dva predloga tiču Nacionalne strategije reforme pravosuđa, te je zaključio da s obzirom da nema ovih zakona u Skupštini, nema ni realizacije reforme pravosuđa.
DOLOVAC PRAVI IZBOR ZA TUŽIOCA
Obrazlažući predlog odluke o ponovnom izboru Zagorke Dolovac za republičkog javnog tužioca u Skupštini Srbije Selaković je rekao da su među njenim prioritetima i povećanje efikasnog krvičnog gonjenja, i intenziviranje međunarodne saradnje.
Selaković je naveo da je Dolovac do sada kao republički javni tužilac uložila maksimalan napor da obezbedi efikasno i uspešno postupanje javnog tužilaštva, kao i jačanje kapaciteta javnog tužilaštva, ;kao i unapređenje njegovog postupanja i saradnje sa drugim institucijama, organizacijama civilnog društva i međunarodnim partnerima u borbi protiv kriminala i suzbijanju krivičnih dela.
"U okviru svojih nadležnosti obezbedila je posvećeno učešće javnog tužilaštva u izradi strateških dokumenata Republike Srbije i njihovom sprovođenju, kako u unapređenju rada pravosuđa, tako i ;radi napretka u evropskim integracijama, a sve u cilju obezbeđivanja vladavine prava i boljeg i sigurnijeg društva za građane Srbije", kazao je on.
Tokom rasprave o Predlogu odluke o izboru republičkog javnog tužioca, poslanik SDS Slobodan Homen SDS rekao je da Dolovac nije predlog vlade već Državnog veća tužilaca i da će ta poslanička grupa podržati taj predlog.
Aleksandar Marinović iz SNS rekao je da će ta stranka podržati predlog vlade i ukazao da na pravosuđe ne sme da se gleda kroz "partijske naočare".
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte