"Srbija će prihvatiti jedan broj migranata. Po ovome smo više Evropljani od nekih drugih. Mi ne podižemo ograde", napisao je Vučić na svom Twitter nalogu.

Premijer Srbije učestvuje na Strateškom forumu na Bledu.

Vučić je na tom forumu rekao da su Srbija i njeni građani "evropskiji" su od samih Evropljana po pitanju migrantske krize. 

On je istakao da je Srbija spremna da preuzme svoj deo odgovornosti u okviru zajedničkog, sveobuhvatnog rešenja.

Vučic je na panelu "Novi globalni poredak: konfrontacija ili partnerstvo", kritikovao sporost sa kojom se Evropa suočila i reagovala na migrantsku krizu, te ukazao da se na takozvano sveobuhvatno rešenje čeka vec šest meseci.

On je primetio da je trenutno samo nekoliko zemalja regiona suočeno sa velikim problemom migracije, te da su to Grčka, Makedonija i Srbija.

"Suočeni smo sa zidovima. Istovremeno, mi smo prva zemlja koja registruje migrante. Oni ne bivaju registrovani u Grčkoj, a mi smo uspostavili prihvatni centar u Preševu i činomo sve da nahranimo izbeglice, a uspostavićemo i prihvatni centar u Beogradu, koji je na njihovom daljem putu", objasnio je Vučić.

On je naglasio da mi nismo navikli da se žalimo, kao sto su to neke zemlje EU činile u vezi sa tim problemom.

"Iako Srbija nije članica EU, a strateški joj je cilj članstvo, spremni smo da preuzmemo naš deo odgovornosti. Srbija nije podigla zidove i bodljikave žice. To bi bilo lako za nas, a vi u EU ste ćutali kada se zid podizao", kritikovao je Vučić.

Prema njegovim rečima, potrebno je da EU usvoji sveobuhvatno rešenje, a Srbija će preuzeti svoj deo odgovornosti.

Nakon što je čuo nemačku kancelarku Angelu Merkel i šefa austrijske diplomatije Sebastijana Kurca nedavno u Beču, on je, rekao je, uveren da će EU uskoro izaći sa tim rešenjem.

Vučić smatra da je Evropi trebalo previse vremena da reaguje, podsećajući da je mnogo diskustovano o raznim krizama, kao što su sirijska, ukrajinska i druge, a da nijedan problem nije rešen.

On je ukazao da Srbija, za razliku od suseda, nije nasilno delovala protiv izbeglica.

Istovremeno je podsetio da u Srbiji postoje "glupi ljudi", koji su hteli da organizuju skupove protiv izbeglica, a da to policija nije dozvolila.

"Veoma je demokratski da sačuvate svoju zemlju od ekstremista, fašista ili kojih god. Ne želimo da takve ljude vidimo u demokratskim društvima. Izbeglice dolaze na Balkan ne da nas ubiju, okupiraju ili bilo šta drugo, već da bi pobegli od rata", ukazao je on pravdajući odluku o zabrani demonstracija protiv izbeglica u Srbiji.