"Vlada u Beogradu je u veoma teškoj poziciji pošto s jedne strane treba da teži vrednostima EU, a s druge strane se suočava sa udarom prvog migrantskog talasa', kazao je Amado.

Na pitanje zašto se ovo sada dešava u Evropi, on da to nije pitanje migracija, to je geopolitička ljudska kriza koja je rezultat grešaka EU u poslednjoj deceniji u politici i prema susedstvu.

Upitan šta će se desiti kada Nemačka, koja je glavni cilj izbeglica, odluči da ih više neće prihvatiti, Amado kaže da će se to sigurno dogoditi jer će biti teško izdržati tako ogroman talas ljudi, ali će EU ipak teško moći da se pretvori u "tvrđavu Evropu".

"Ovo je bumerang njene politike pošto se ideološki odnosila prema režimima s druge strane granice. Ne može sada da ignoriše vrednosti koje je promovisala kada ljudi traže zaštitu u Evropi na osnovu tih istih vrednosti", navodi on.

Komentarišući konstataciju da on tvrdi da treba udariti po Islamskoj državi da bi se rešio srž problema, Amado kaže da bi EU trebalo da reaguje vojno. "Pitanje je ko bi predvodio kampanju, ali bi to mogla da bude velika koalicija Evropljana i umerenih Arapa, moguće pod okriljem NATO", kaže Amado.

POHVALA SRBIJI ZBOG ODNOSA PREMA IZBEGLICAMA

Srbija je dobila pohvale sa mnogih strana za svoje ophođenje prema izbeglicama, ističe nemački dnevnik "Frankfurter algemajne cajtung" (FAZ), dodajući da se Srbija izdigla po ovom pitanju iznad svih svojih suseda.

Trenutno se politika Beograda jasno idzigla od ostalih susednih država, a to ne važi samo za Mađarsku, već i Bugarsku, konstatuje FAZ.

"Nijedan napad na migrante u Srbiji. Samo dobra dela i pomoć za siromašne ljude. Ponosna sam", prenosi list tvit Tijane Laban, portparolke kancelarije nemačke organizacije "Arbeiter-Samariter-Bund" (ABS) u Srbiji.

Dok politika mađarske Vlade premijera Viktora Orbana u EU i među evropskom elitom uglavnom izaziva negodovanje, premijer Aleksandar Vučić i njegova Vlada, po mišljenju te iste elite, čine više pozitivnog nego lošeg, navodi frankfurtski list.

Čak i mnogi aktivisti koji se brinu o izbeglicama, koji obično ne govore pozitivno o Vučiću, nalaze samo reči hvale za srpsku vladu, piše FAZ.

List prenosi da je Vučić krajem avgusta izneo put koji će slediti Beograd. "Reč je o ljudima u nevolji, ne kriminalcima ili teroristima", kazao je Vučić, koji prilikom posete jednom prihvatnom centru u četvrtak rekao da će se Srbija odgovorno ponašati prema izbeglicama i da želi da im pomogne još više nego do sada, podseća FAZ.

Takođe, list podseća da je srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova u više navrata zabranjivalo skupove desničarsko-radikalnih organizacija na kojima je trebalo da se vodi kampanja mržnje protiv izbeglica.

FAZ ne zaboravlja da pomene i hapšenje dvojice policajaca koji su pokrali izbeglice u Beogradu.

"Dok se Srbima još iz doba balkanskih ratova 1990-tih godina u inostranstvu pripisuje da su šovinistički i ksenofobični narod, Srbija se 2015. ukupno gledano, predstavlja kao mirna država, koja želi da pomogne", zaključuje FAZ.