To je najavio Nedićev praunuk Aleksandar Nedić, podnosilac zahteva u ime potomaka.
Aleksandar Nedić, koji je generalni sekretar Srpskog liberalnog saveta (SLS), najavio je u razgovoru za "Politiku" da će u procesu učestvovati brojni svedoci, među kojima ima i javnih ličnosti.
"To su ljudi koje je Milan Nedić svojim odlukama spasao sigurne smrti streljanjem ili deportacijom u logore. Među njima su neki istaknuti komunisti, kao i veliki broj pripadnika pokreta Draže Mihajlovića", kaže Aleksandar Nedić.
On je istakao da će se tokom procesa "pokazati da Nedićeva Vlada nije imala veze sa progonom i uništavanjem Jevreja u Srbiji i Beogradu".
"To će skinuti ljagu sa Milana Nedića, ali i sa Srbije i Beograda. Naš pravni tim pripremio je 1.389 dokumenata koji potkrepljuju ove tvrdnje", naglasio je Aleksandar Nedić.
Nedić još ističe da je njegov pradeda spasao od istrebljivanja preko 350.000 Srba iz NDH i da zahvaljujući njemu niko iz Srbije nije bio mobilisan na Istočni front.
Aleksandar Nedić dodaje i da njegov pradeda nije bio osnivač Banjičkog logora, već je, kako je rekao, to bila Komesarska uprava pod Milanom Aćimovićem, kao i da tadašnja vlada nema veze sa osnivanjem logora Sajmište.
Milan Nedić bio je načelnik Generalštaba Vojske Kraljevine Jugoslavije, a od 1939. i ministar vojske i mornarice.
Kako podseća "Politika", zbog zalaganja za svrstavanje uz Hitlera, usled nespremnosti Jugoslavije za rat, smenjen je 1940. a reaktiviran godinu dana kasnije.
Prihvatio je mesto predsednika kvislinške vlade, a u oktobru 1944. beži u Austriju, da bi ga britanske snage isporučile Beogradu 1946. godine.
"Politika" podseća i da su beogradske novine 5. februara 1946. objavile da je Nedić izvršio samoubistvo u zatvoru, skočivši kroz prozor.
Njegovi potomci sada traže da se poništi uredba Vlade FNRJ iz 1949. godine, kojom se narodnim neprijateljima oduzimaju imovina i građanska prava, navodi "Politika".
Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica.
Ako rehabilitacija uspe može se pristupiti restituciji Nedićeve imovine.
Beogradski dnevnik još podseća da je Nedićev testament sačinjen 4. aprila 1941. godine, pre napada Nemačke na Jugoslaviju.
Nedić i dvojica njegove braće, Boško i Milutin, posedovali su 37 ari Zemunskog parka, deo zgrade u Nemanjinoj 35, gde se danas nalazi Narodna banka Srbije, nekoliko placeva u Vrtlarskoj ulici u Zemunu i placeve u Grockoj.
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu