Barometar, u kom se porede slobode u oblastima ekonomije, politike i vladavine prava, ove godine obuhvatio je 27 zemalja, kako zapadnog Balkana, tako i zapadne Evrope i Centralne Azije.

"Kada je reč o zapadnom Balkanu može se reći da je vidljiv napredak, ali u malim koracima", istakao je Šarl di Vinaž (Ćarles du Vinage) projektni direktor Fondacije Fridrih Nauman.

Vinaž je rekao Tanjugu da Barometar, kao i prethodno izveštaj Evropske komisije o napretku, pokazuje da je ostalo još mnogo toga da se učini.

"Jasno je vidljivo da je Srbija postavila prave smernice posebno u vladavini prava, ekonomskih i političkih sloboda, kojima se bavimo. Međutim, postoje oblasti, kao što su sloboda štampe, gde bi želeli da vidimo veću otvorenost Srbije i napredak sa većim koracima ka prilagođavanju evropskim standardima", naglasio je Vinaž.

On je kazao da je vidljiva želja vlade Srbije da sprovede reforme, te da je važno i da EU stalno ukazuje na činjenicu da neće menjati svoje pristupne kriterijume.

Projektni direktor Fondacije Fridrih Nauman je naglasio da je bitno da se zna, za razliku od onoga što se vidi često u medijima, da nije EU ta koja treba da bude zainteresovana da primi Srbiju u članstvo, već Srbija da postane članica.

Vinaž je rekao da je Srbija obavila dobar posao i u spoljnoj politici, i to ne samo predsedavajući OEBS-u, već u odnosu sa susedima.

S tim u vezi je kazao da je gest pomirenja u Srebrenici bio nešto posebno, ali da na drugoj strani postoji potreba da se unutrašnjopolitički omoguće veće slobode.

Na drugoj strani, prema njegovim rečima, zemlje centralne Azije su, po pitanju sloboda, zaostale za drugima koje se nalaze u Barometru.

Tako se u državama poput Tadžikistana i Kirgizije može primetiti nedostatak spremnosti za implementaciju reformi i da postoji jača kontrola države što smanjuje slobode.

Barometar, prema Vinažu, pomaže ljudima koji žele da menjaju svoja društva, da imaju argumente.

Pored "Barometra sloboda", Fondacija Fridrih Nauman redovno, na svom sajtu, objavljuje i izveštaje o napretku u kritikovanim oblastima.