• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li ste za Dimitrovgrad ili Caribrod? (ANKETA)

Izvor MONDO/Beta

Pojedini odbornici Skupštine opštine Dimitrovgrad pokrenuli su inicijativu da se tom mestu vrati staro ime Caribrod, rečeno je agenciji Beta.

Dimitrovgrad je ime dobio 1950. godine po poznatom bugarskom komunističkom revolucionaru Georgiju Dimitrovu.

Do sada su se u dva navrata građani te pogranične opštine izjašnjavali o vraćanju starog imena - 1996. godine i na referendumu 2004. godine, ali je većina građana bila za sadašnji naziv.

Predsednik Skupštine opštine Dimitrovgrad Dragan Mančev rekao je agenciji Beta da je na referendumu 2004. godine za sadašnje ime bilo 2.586 građana, a za stari naziv 1.786 građana.

On je naveo da je 11 godina posle toga ponovo pokrenuta inicijativa za promenu imena i da ju je podržalo 24 odbornika, dok je petoro bilo uzdržano.

Prema njegovim rečima, inicijativa će biti upućena nadležnom Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

"O tome treba da se izjasni Vlada Srbije, a konačnu odluku, na osnovu zakona o teritorijalnoj organizaciji, donosi republički parlament. Mislim da bi trebalo organizovati novi referendum na kome bi se građani izjasnili", rekao je Mančev, dodajući da je on za aktuelno ime grada.

Ukoliko ipak dođe do promena naziva grada, mislim da neki veliki trošak građani ne bi imali jer bi dokumente menjali tek kad isteknu, kazao je Mančev.

Direktorka Gimnazije "Sveti Kirilo i Metodije" u Dimitrovgradu Snežana Simeonova podržava inicijativu za povratak starog imena grada.

"Decenijama građani naše opštine svoj grad zovu Caribrod. Ne znam čemu opet inicijativa kad je ovaj zahtev nadležnim organima predat još 2008. godine. Od tada nema nikakvih odgovora. Treba da se završi procedura koja je ranije pokrenuta", rekla je Simeonova.

Skupština opštine Dimitrovgrad ima 29 odbornika. Vladajuću većinu od 20 odbornika čine SNS, SPS, Pokret socijalista i Partija Bugara u Srbiji, dok su u opoziciji "Zajedno za Srbiju" i Demokratska partija Bugara u Srbiji.

Anketa

Da li bi mesto trebalo da se zove Dimitrovgrad ili Caribrod?

  • Dimitrovgrad

    16.74% (74)

  • Caribrod

    55.66% (246)

  • To me uopšte ne zanima

    27.6% (122)

Da li bi mesto trebalo da se zove Dimitrovgrad ili Caribrod?

Rezultati

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Šop

Ako niste znali ili se pravite da ne znate I: - Dimitrovgrad je multinacionalni grad, a većinsko stanovništvo čine šopi i svi, bez obzira na nacionalnost "orate šopsći dijalekt". - Dimitrovgrad je administrativni naziv grada, ali je uobičajena upotreba starog naziva, npr. stanovnici Dimitrovgrada su "caribrodžanje". - Prva bugarizacija pograničnog življa obavljena je odmah nakon završetka drugog svetskog rata, kada je većinsko šopsko i srpsko staništvo grada Dimitrovgrada i okolnih sela, kao i pripadnici ostalih nacionalnosti nasilno bugarizovano da bi se u graničnom pojasu stvorila bugarska nacionalna manjina (dogovor Tito –Dimitrov). - Druga bugarizacija započinje devedesetih godina u drugim oblicima i traje do današnjeg dana –veliki broj stanovnika Dimitrovgrada i obližnjeg Pirota ima bugarsko državljanstvo, veliki deo srpske zemlje je u vlasništvu bugarskih državljana, veliki deo privrede je u rukama bugarskih državljana, mladi se besplatno školuju u Bugarskoj, a stari (pod uslovom da su bugarizovani) besplatno leče u bugarskim bolnicama. - Još od 90-ih godina Bugarska smatra Dimitrovgrad SVOJOM ZAPADNOM POKRAJINOM – bugarski živalj se redovno obaveštava o dešavanjima u Dimitrovgradu i ostalim pograničnim gradovima u rubrici “novini ot zapadnite pokrajini”. - Gradska galerija Dimitrovgrad nakon niza pokušaja ipak je prekrštena u “Galerija Metodi Petrov”, ne zato što je izvesni bio vrhunski umetnik (bio je amater), već po svojim velikobugarskim delima. - Na kraju, veliki broj građana koji ne prihvataju neobugarizaciju bivaju šikanirani i ne retko prinuđeni da napuste svoj grad. Sve se ovo dešava i danas, u sprezi sa zvaničnom bugarskom politikom i probugarskim organizacijama u Srbiji.

ПБС

Не желе да врате име Цариброд, јер је то покренула позната дверјанска фамилија Игић. Владајући не желе да се замере старим социјалистима. То је све. Народ је за Цариброд.

Ciki

Kratko i jasno Dimitrovgrad.

special image