Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske saopštilo je danas da podržava napore Srbije u približavanju EU , ali da za otvaranje poglavlja 23 naša zemlja prethodno mora da ispuni određene uslove, među kojima je poštovanje ljudskih prava, posebno manjinskih, puna saradnja sa Hagom i reforma pravosuđa, prenosi Tanjug.

Uslovi Hrvatske da Srbija nastavi pregovore je da da "veća prava manjinama", tj, da obezbedi veće učešće manjina u Skupštini Srbije, da se reši pitanje Haškog suda, odnosno izručenja Vojislava Šešelja na izricanje presude prema preuzetim obavezama i na kraju, da Srbija ukine sudsku (samo)nadležnost za ratne zločine koji su se dogodili van njene teritorije.

Za Dejana Jovića, profesor na Fakultetu političkih nauka i bivšeg savetnika predsednika Ive Josipovića, ovo nije iznenađenje.

"Ljudi u Srbiji koji prate hrvatsku politiku, pre mesec ili dva su smatrali da je (tada premijer) Zoran Milanović protivnik Srbije i kritikovali su ga u tabloidima, no sadašnja garnitura će biti mnogo oštrija", kaže Jović u izjavi za N1.

Srbija je otvorila pregovaračka poglavlja 32. (kontrola državnih finansija) i 35. (odnosi sa Kosovom) sredinom decembra 2015. godine, a vlast u Beogradu se nada da će sledeća poglavlja biti otvorena u prvoj polovini ove godine.

Prema najavama iz Vlade Srbije, sledeća poglavlja o kojima  bi trebalo da se pokrene procedura su 23. i 24. a oba se odnose na osnovna ljudksa i politička  prava.

Potpredsednik Vlade Hrvatske i lider Mosta Božo Petrov upozorio je juče Srbiju da je Hrvatska imala problema u pregovorima sa EU i za mnogo manje stvari nego što je neizručenje haškog optuženika Vojislava Šešelja na čitanje presude.

LOŠA PORUKA ZAGREBA

Srpska ministarka za evropske integracije, Jadranka Joksimović, rekla je danas da se za otvaranje poglavlja 23 i 24 čeka još odobrenje Hrvatske, i da Zagreb može da uspori evropske integracije Srbije, ali da to ne bi bila dobra poruka.

"Stvar je svake države da pokaže koliko je iskreno posvećena dobrim bilateralnim odnosima i regionalnoj sradnji. Naravo da kada ste članica EU, kao što je Hrvatska, imate izvesne mehanizme na raspolaganju da usporite proces, da ga negde zakočite, ali ja mislim da to nije dobra poruka", rekla je ona novinarima u pauzi skupa o evropskim integracijama regiona.
U vezi "slučaja Šešelj" Joksimović je rekla da očekuje da će "naše komšije" razumeti da je Srbija iskrena u uspostavljanju dobrih odnosa i reformama, i da se to "prepoznaje" širom EU.

Kada je reč o konkretnim zahtevima koje Hrvatska ima u pogledu otvaranja poglavlja 23, ministarka je rekla da je reč o pitanjima koja nisu dovoljno krupna da bi se odlagalo otvaranje.

Zbgo toga se ona nada da će sledeća dva poglavlja ipak biti otvorena do kraja juna.