• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska blokirala pregovore Srbije i EU

Izvor MONDO/Tanjug

Radna grupa Evropske unije za proširenje završila je danas sastanak bez saglasnosti Hrvatske da Srbija otvori poglavlje 23, kaže šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević.

Hrvatska predstavnica "nije imala instrukcije", te je ta tačka skinuta sa dnevnog reda.

"Razgovori će biti nastavljeni naredne sedmice", rekla je Tanja Miščević Tanjugu.

Ta tačka će sad, kako je objasnila, stalno biti stavljana na dnevni red i "neće se ni pomerati, ni sklanjati, ni blokirati dok god ne dobiju zeleno svetlo iz Zagreba".

Ona je podsetila da su sve ostale države članice EU saglasne da je ono što smo uradili u akcionim planovima i predstavili kao elemente za otvaranje poglavlja 23 aposlutno u saglasju sa planovima EU.

"Nismo načisto ni šta se traži u ovom trenutku, ali znamo da od ovoga više zaista ne može da se uradi", rekla je Miščević.

Ona je, međutim, naglasila da još uvek nije kasno da pregovori budu otvoreni u junu, a da bi eventualno njihovo odlaganje bilo štetno ne samo za Srbiju, već i za EU.

"Mi očekujemo da će to biti, još uvek ima dovoljno vremena. Nadamo se da ovo neće u toj meri omesti da ne dođe do otvaranja poglavlja", rekla je Miščević.

Hrvatska nije dala saglasnost na izveštaj o ispunjenosti merila za njegovo otvaranje.

Holandija, kao predsedavajuća EU, saopštila je da je spremna da organizuje otvaranje poglavlja 20. ili 21. juna, preneo je RTS.

Zvanični Zagreb poslednjih dana u vise navrata je najavio ovakav ishod.

Hrvatska, naime, očekuje od Srbije da izmenama zakona ukine regionalnu nadležnost svog suda za ratne zločine, zahteva garancije za zastupljenost hrvatske manjine u skupštini i saradnju sa Haškim sudom.

Izvori u Evropskoj komisiji, naveli su za RTS da nijedan od tih zahteva nema direktne veze sa sadržajem poglavlja 23 i da bi svakako bilo pogrešno blokirati Srbiju na samom početku pregovora koji tek treba da daju rezultate u oblasti vladavine zakona.

U EK navode i da jedanaest zemalja članica EU ima slične zakone o univerzalnoj nadležnosti sudova za ratne zločine, zbog čega nema osnova da se ukidanje traži od Srbije.

Da bi se pripreme za otvaranje poglavlja 23 nastavile, potrebna je jednoglasna odluka svih zemalja.

STEFANOVIĆ: VUČIĆ NEĆE DOZVOLITI PONIŽAVANJE SRBIJE

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je očigledno da vlasti u Zagrebu nemaju dobrosusedske namere kad je reč o otvaranju poglavlja u pregovorima Srbije sa EU, ali da Srbija zbog toga neće promeniti svoj stav i poziciju.

"Žalosno je što Hrvatska na ovakav način pokazuje svoj stav prema Srbiji i istinski odnos prema narodu Srbije, ali je očigledno da vlasti u Zagrebu nemaju dobrosusedske namere kad se radi o otvaranju poglavlja prema Srbiji", rekao je Stefanović Tanjugu.

On je naveo da je potpuno besmisleno i smešno što Hrvatska očekuje da će premijer Aleksandar Vučić zbog toga promeniti svoj stav i poziciju u pregovaračkimn poglavljima 23 i 24, što se, rekao je, nikad neće dozvoliti.

"Ni Vučić, ni Vlada Srbije neće dozvoliti da bilo ko ponižava Srbiju i njene građane", rekao je Stefanović.

KURC: AUSTRIJA ZA DALJI NAPREDAK SRBIJE

Austrija se zalaže za dalji napredak u procesu pristupanja Srbije EU, ističe ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc.

On je, upitan da li zvanični Beč lobira kod Hrvatske da ne blokira otvaranje daljih poglavlja sa Srbijom, rekao da je Austriji od velikog značaja verodostojna perspektiva članstva u EU za zemlje zapadnog Balkana.

"Dalje približavanje EU, tako i više stabilnosti i blagostanja, je u našem neposredom interesu", naglasio je Kurc u izjavi Tanjugu.

On je podvukao da je srbija važno sidro stabilnosti u regionu.

"Pod premijerom Aleksandrom Vučićem sprovedene su važne regorme, posebno u ekonomiji i ostvaren značajan napredak u dijalogu sa Prištinom. MI se zbog toga zalažemo za dalji napredak u pristupnom procesu Srbije", zaključio je Kurc.

Komentari 73

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ivan

Hvala

Vladan

Vidi se da ste SRBI! HVALA VAM!

roki

Pod hitno poslati gospodina kurca sebastijana u hr da ih pokusa ubediti u suprotno

special image