Rok za proglašenje konačnih rezultata vanrednih parlamentarnih izbora formalno ističe večeras u 20 sati, ali će odgovor na pitanje da li će DS S-Dveri, a teoretski možda i SDS-LDP-LSV, i defitinitivno ući u republički parlament biti poznat tek posle ponovljenog glasanja na 15 biračkih mesta, 4. maja.

Republička izborna komisija, naime, poslednje preliminarne rezultete saopštila je 26. aprila, na osnovu 98,04 odsto obrađenih biračkih mesta.

Prema tim podacima, SNS je osvojila 48,26 odsto glasova, SPS 10,97 odsto, SRS 8,11 odsto, DS 6,06, Dosta je bilo 6,05, i, tik iznad cenzusa, SDS-LDP-LSV 5,04 i Dveri-DS S 5,0 odsto.

Prema tim rezultatima, lista SDS-LDP-LSV ima 187.242 glasa, odnosno 1.591 glas iznad cenzusa, dok DS S-Dveri, sa 185.699 glasova, prelaze cenzus za samo 48 glasova.

Kako se izbori ponavljaju na 15 biračkih mesta, na kojima glasa više od 20.000 birača, ulazak u parlament DS S - Dveri, koje su, prema do sada saopštenim podacima, "u zoni" cenzusa - pod velikim je znakom pitanja, dok mediji spekulišu da bi i lista SDS-LDP-LSV, iako u daleko povoljnijoj situaciji, mogla da ima razloga za strepnju.

Upitan kakva će biti sudbina stranaka na granici cenzusa, predsednik RIK Dejan Ðurđević je rekao da neće da "proriče" šta će biti sa njima, a da je na RIK-u samo da utvrdi prave cifre.

To će biti poznato nakon što više od 20.000 birača na 15 biračkih mesta, ponovo izađe na glasanje, najverovatnije u sredu, 4. maja, posle čega RIK ima rok od 96 sati za obradu podataka.

RIK je, inače, pri brojanju glasova utvrdio da su sporna ukupno 163 biračka mesta, uključujući 15 za koje su stranke ili pojedinci uputili prigovor.

Na preostalim biračkim mestima konstatovane su "logističko-računske greške", a RIK je odlučio da u 46 slučajeva verifikuje rezultate, na jednom biračkom mestu su poništeni, dok je za preostale odlučeno da se ponovo prebrojavaju glasovi.

Prebrojavanje glasova sa tih biračkih mesta sa "teškim greškama" počelo je danas oko 11 sati, a nakon prebrojavanja biće nastavljena sednica RIK-a, na kojoj će se doneti odluka o sudbini glasova sa tih mesta.

Ðurđević je Tanjugu rekao da se zapisnici sa oko 100 biračkih mesta prebrojavaju, jer su bili neuredno popunjeni, a cifre se nisu slagale, pa statistika nije mogla da ih unese u bazu.

"Rezultati sa tih izbornih mesta nisu ni bili u bazi i brojka koja bude nađena tek tad će biti uneta u bazu", rekao je Ðurđević.