Nikolić je u obraćanju medijima naveo da je Kina snažan stub oslonca za Srbiju, da je naša zemlja spremna da ekonomska saradnja dobije novu dimenziju i da veruje da dve zemlje u veoma kratkom roku, mogu da ostvare srpsko-kineski san.

Predsednik je naveo da se prijateljstvo Srbije i Kine ne meri merom vremena, bliskog geografskog položaja, istovetnosti kulture i tradicije, ili obimom trgovinske razmene, već da je bliskost utemeljena na bliskosti u duhu, poštovanju univerzalnih moralnih principa, borba za slobodu i pravdu.

"Mi podjednako želimo da ista pravila važe i za sve narode i da se svakoj zemlji dozvoli da razvija svoje potencijale i prednosti, bez uslovljavanja, ucena i pretnji", naveo je Nikolić.

Navodeći da Kina predstavlja snažan stub oslonca kad se Srbija suočava sa političkim teškoćama, Nikolić je rekao da nepriznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metoije, kao i podrška našim naporima da takozvano Kosovo ne postane član Unesko, predstavljaju kontinuitet dragocene podrške da Srbija očuva teritorijalnu celovitost, uz doslednu primenu međunarodnog prava.

Nikolić je istakao da je nedvosmisleno stavio do znanja predsedniku Kine da će Srbija nastaviti dosledno da podržava politiku jedne Kine i principijelnu politiku koja vodi saradnji i mirnom rešavanju svih pitanja kroz dijalog.

"Veličina naših zemalja i vreme nisu merilo našeg prijateljstva, jer kada se Kina suočavala sa teškoćama, Srbija je bila uz nju. Ja neću govoriti ovde o tome šta je predsednik Si uradio za Kinu. To oseća i vidi svaki građanin Kine, svaki građanin sveta", naveo je Nikolić.

On je naveo da su svi segmenti bilateralne saradnje duboko prožeti ličnim doprinosom predsednika Kine i da politička stabilnost i ekonomski napredak Srbije ne bi bili mogući bez inicijative predsednika Sija.

undefined poseta srbiji

"Njegove reči 'Kineski san ne samo da donosi sreću kineskom narodu, već narodima celog sveta' pokazuju na primeru Srbije, da je kineski san moguće ostvariti", naveo je Nikolić.

Nikolić je naveo da će inicijativa predsednika Sija da osnaži ulogu svoje zemlje kroz projekat "Jedan pojas, jedan put" omogućiti da se čvršće povežu zemlje, koje se nalaze na tom putu, razmene tehnologije, znanja, zaposli operativa i ljudstvo.

Dodao je da je zbog toga Srbija ponudila Kini da Centar za saradnju Kina-CIEZ bude osnovan u Beogradu.

Prema njegovim rečima, za Srbiju poseban značaj ima modernizacija pruge Beograd-Budimešta, kao i drugi projekti transportnog umrežavanja na kopnenoj, pomorskoj i rečnoj liniji između Kine i Evrope jer je to šansa za razvoj celog regiona i značajan iskorak kada je reč o ekonomskoj saradnji.

Nikolić je istakao da je Srbija spremna da ekonomska saradnja dobije novu dimenziju.

Naveo je da bi nove direktne investicije u poljoprivredu i prehrambenu industriju i Srbiji i Kini donele izvanredne koristi, dodajući da Srbija ima izvanredno geografsko poreklo, obrazovane ljude, kao i ugovore o slobodonoj trogivni sa velikim brojem zemalja.

Nikolić je dodao da je veoma važno da se ubrza realizacija Sporazuma o izgradnji pogona za proizvodnju mesa u Kragujevcu, kao pilot projekat koji će u velikoj meri smanjiti nezaposlenost u tom delu Srbije i pokrenuti obnavljanje stočnog fonda.

"Zajedno sa našim prijateljima, u veoma kratkom roku, možemo da ostvarimo srpsko - kineski san. U tom smislu vas podsećam na mudre reči predsednika Sija: 'Sreća ne pada s neba, san se neće sam od sebe ostvariti", rekao je Nikolić.

Da je san ostvariv, naveo je, pokazuje i primer odlične saradnje u realizaciji Prve faze revitalizacije Termoelektrane Kostolac, te da Srbija očekuje uspešan početak saradnje i u Drugoj fazi.

Nikolić je rekao da je sa predsednikom Kine razgovarao o drugim brojnim mogućnostima za kinesko ulaganje u obalasti rudarstva i energetike, te da je preneo izraze zadovoljstva povodom potpisivanja sporazuma o saradnji na izgradnji termoelektrane na otpad u novembru prošle godine.

Kineski predsednik je izjavio da poseta Srbiji i potpisani sporazumi odnose dve zemlje postavljaju na jedan viši nivo, dodajući da je Srbija za Kinu iskren prijatelj i pouzdan partner.

Kako je istakao, ideja je da se bar jednom godišnje predsednici dve zemlje sastanu, kako bi zajednički produbili odnose koji se tiču različitih sveukupnih aspekata i na taj način prošili saradnju na vojnom i na svim drugim planovima.

Si je u obraćanju medijima u Palati Srbija u Beogradu rekao da su odnosi dve zemlje u usponu, da neprekidno rastu i da se produbljuju.

"Postoji istorijska potvrda ovih odnosa. Kina želi da nastavi da produbljuje prijateljske odnose sa Srbijom i da dve zemlje nastave da budu pouzdani partneri", rekao je Si.

On je naveo da je veoma srećan što je poseta Srbiji protekla u lepoj organizaciji i prijemu sa srpske strane.

"Ovo je jedan korak u produbljivanju odnosa između dve zemlje i želim da izrazim najdublje poštovanje", rekao je Si, navodeći i da je srpska istorija i kultura duga i da sve to na narod Kine ostavlja veoma dubok utisak.

Dodao je da je sa Nikolićem imao puno konstruktivnih razgovora, da su razmenjene veoma korisne ideje koje produbljuju odnose, a da su oni potpisivanjem Izjave o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva dobili jednu novu širinu.

Danas je, prema njegovim rečima, potpisana serija memoranduma i sporazuma koji se tiču razvoja i saradnje u najrazličitijim oblastima i doprinose uzajamnoj koristi.

"To je sve ono što spada u kontekst već uspostavljenih odnosa strateškog partnerstva. Smatramo da će to doprineti daljem razvoju odnosa u buducnosti. Razvoj dve strane se zasniva na velikim projektima, uključujući infrastruturne projekte, oblast poljoprivrede. Na taj način se odnosi Srbije i Kine podižu na jedan viši nivo", rekao je Si, dodajući da se dve strane slažu i da treba produbiti odnose i komunikaciju dva naroda.

Si je rekao i da se polaganjem kamena temeljca za izgradnju Kineskog kulturnog centra u Beogradu takođe otvara perspektiva za podizanje kulturne razmene na viši nivo, čemu, naveo je, doprinose i instituti za učenje kineskog jezika u Beogradu i Nišu.

Si je uveren da se razvoj odnosa dve zemlje zasniva na uzajamnom uvažavanju principa jednakosti i suvereniteta, a istakao je da će Kina podržati napore Srbije za ulazak u EU.

"Kina se zalaže za to da obe strane podjednako budu faktori stabilnosti na međunarodnom planu", rekao je Si i naglasio da Srbija ima značajnu ulogu na putu "jedan pojas-jedan put", na kojme se očekuje povećanje obima tgovine i investicija i veće ostvarivanje potecijala za saradnju".

On je rekao da će se na taj način pojačati i produbiti odnos koji su dva naroda već uspostavila i u okviru projekta "16+1 Kina i zemlje jugoistočne Evrope".