"Srbija insistira na tome da misija UN ostane u nepromenjenom mandatom i sa nepromenjenim sastavom odnosno brojem izvršilaca i budžetom, zato što smatramo da ta misija i dalje igra veoma važnu ulogu na Kosovu i Metohiji", rekao je Dačić u razgovoru sa generalnim sekretarom u UN, gde se razmatra njegov godišnji izveštaj .

Prema njegovim rečima, Priština smatra da ta misija treba da ode sa Kosova, ali srpski narod i druge nealbanske zajednice imaju poverenje jedino u misiju UN i zato je to za Srbiju od velikog značaja.

Dačić je, takođe, rekao da je formiranje Zajednice srpskih opština od ključnog značaja za nastavak Briselskog dijaloga za koji se Beograd zalaže, ne prihvatajući politiku svršenog čina.

"Ponovio sam naš stav da je od ključnog značaja formiranje Zajednice srpskih opština, onako kako je to definisano Briselskim sporzaumom koji je potpisan odavno, ali prištinska strana stalno traži neke razloge zbog kojih odlaže formrianje ZSO. To je ključno za nastavak dijaloga", izjavio je Dačić nakon sastanka sa Banom.

Kako je rekao, generalnom sekretaru UN, takođe je preneo da je zalaganje pojedinih zemalja i pozivi na priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti KiM može da deluje negativno na Briselski dijalog.

"Time se ubija dijalog. Mi želimo dijalog, a ne politiku svršenog čina kao što to Priština želi, da zajedno sa svojim saveznicima pokaže da je ovo već svršena stvar i da mi sada razgovaramo samo o nekim tehničkim detaljima", rekao je Dačić.

Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244 je, kako je rekao, bez obzira što je doneta 1999. godine i dalje važeći dokument, na osnovu kojeg se Misija UN nalazi na KiM, a sa druge strane, ona je i jedini pravno obavezujući dokument koji su Ujedinjene nacije donele.

"Zato Srbija smatra da dijalog mora da bude nastavljen i nećemo prihvatiti nikakvu politiku svršenih činova", naglasio je šef srpske diplomatije.

Prema njegovim rečima, Ban je uputio pozdrave predsedniku Vlade Aleksandru Vučiću i predsedniku Republike Tomislavu Nikoliću i zahvalio na tome što je u Beogradu otvaranjem Kuće UN objedinjene sve agencije i cela administracija i program UN na jednom prostoru.