Jasenovac
Predrag Jelenić/MONDO Jasenovac

"Svetu se mora reći istina o stradanju Srba. Ćutanje o zločinima je zločin i druga viktimizacija žrtava", rekao je srpski šef diplomatije na otvaranju jednog segmenta izložbe srpske akademske dijaspore o Jasenovcu u Ministarstvu spoljnih poslova.

Dačić je naglasio da su saveznici u Drugom svetskom ratu odneli brojne pobede, ali da se postavlja pitanje da li je tada dobijena i bitka protiv fašisoidnih ideologija, poput nacizma i ustaštva, koje su bile tamnice naroda i fabrike smrti sa brojnim mučilištima i logorima istrebljenja.

Kako je naveo, otvaranje izložbe i potpisivanje sporazuma o saradnji srpske i jevrejske akademske zajednice na očuvanju kulture sećanja na žrtve je deo napora Ministarstva spoljnih poslova na sprečavanju revizionističkih tendencija.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo spoljnih poslova "samo prati ono što je nacionalni interes i sluša glas svog naroda i podržava inicijative svoje akademske zajednice na očuvanju dostojanstva srpskih žrtava u Drugom svetskom ratu".

Dačić je upozorio da su pokušaji revizionizma uvek aktuelni, kao i da su oni poziv na buđenje i podizanje svesti o opasnosti restauracije fašisodnih ideologija u vreme uznapredovale tehnologije i migrantske krize.

On je kazao da ovaj skup svakako neće promeniti svet niti će uspeti da iskoreni mračne ideologije, ali da je ideja da se izložbom u Njujorku probudi svest o kolektivnom identitetu i zajedničkim vrednostima koje treba braniti u vreme velikih globalnih promena.

"Žrtve koje su pale za ideale nekog boljeg i slobodnijeg sveta ne smeju biti uzaludne", rekao je srpski šef diplomatije.

On je naglasio da pitanje zaborava žrtva nije samo pitanje Srbije i da se mora voditi računa da se ne upadne u zamku ekstremnih i isključivih ideologija koje su u Prvom i Drugom svetskom ratu dovele čovečanstvo na rub destrukcije.

"Ovaj poduhvat i formiranje inicijalne mreže istoričara 'Stop revizionizmu' podrazumeva podizanje nivoa svesti o izazovima sa kojima se suočava čovečanstvo", kazao je on.

Takođe je naveo da pitanje revitalizacije ideologija koje u sebi sadrže versku, rasnu ili svaku drugu vrstu isključivosti treba da zabrine svakoga.

Sporazum o saradnji srpske i jevrejske zajednice potpisan je između Instituta Jasenovac iz Njujorka, Srpske akademije nauke i umetnosti, Etnografskog instituta, Instituta za Holokaust "Šem Olam" i Instituta za uporedno pravo.