Počasti borcima palim u Prvom svetskom ratu odaće u Beogradu predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Aleksandar Vučić, ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris Džonson, ambasadori Francuske i Nemačke Kristin Moro i Aksel Ditman, članovi Vlade Srbije, gradski čelnici.
Vučić je na Novom groblju vence položio na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.
Polaganju venaca, kojem je prethodilo intoniranje himne i minut ćutanja, prisustvovali su i ministar za rad zapošljavane boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i ministar odbrane Zoran Đorđević.
Vučić je zajedno sa ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Borisom Džonsonom vence položio i na groblju Komonvelta, takođe u kompleksu Novog groblja u Beogradu.
Nikolić je na Avali položiti venac na Spomenik Neznanom junaku.
Nikolić je uz intoniranje himne i postrojenu gardu Vojske Srbije venac položio u pratnji ministra Đorđevića i načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića.
"Danas obeležavamo godišnjicu prestanka Prvog svetskog rata. Rata u kome su Srbi bili heroji. Rata za koji bi Srbi voleli da se nikada nije vodio. Da više nikada ne ratujemo kako bismo svojoj deci omogućili život u miru i blagostanju", napisao je Nikolić u spomen knjizi.
Na vencu koji je položio predsednik pisalo je "Junacima Velikog rata - ponosni potomci".
Povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu na Francuskom vojnom groblju u Beogradu vence su položili ambasadori zemalja učesnica tog rata.
Vence su položili ambasadorka Francuske Kristin Moro i ambasadori SAD Kajl Skat, Nemačke Aksel Ditman, sef Delegacije EU Majkl Devenport, Kanade Filp Penington, Belgije Leo Daes, ambasadorka Australije Džulija Fini...
Himne Srbije i Francuske izveo je hor Francuske škole u Beogradu kao i pesmu "Kreće se lađa Francuska", a učenici te i Nemačke škole u Beogradu pročitali su imena 20 vojnika sahranjenih na francuskom vojnom groblju, kao i imena francuskih vojnika koji su poginuli od prošlog 11. novembra.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu 1918. godine smatra se i danom kapitulacije Nemačke.
Tog dana su sile Antante i Nemačka, posle višemesečnih tajnih pregovora u jednom železničkom vagonu na zabačenoj pruzi u šumi Kompijenj, u Francuskoj, potpisale primirje.
Odredbe tog dokumenta koji je uglavnom sastavio francuski maršal i vrhovni komandant savezničkih vojski Ferdinand Foš, bile su prekid neprijateljstava, povlačenje nemačkih trupa iza granica, neuništavanje infrastrukture, razmena zarobljenika, obećanje reparacija, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica, postupanje tokom primirja.
Iako su primirjem prekinuta borbena dejstva, bilo je potrebno još šest meseci pregovora na Pariskoj mirovnoj konferenciji dok nije zaključen i mirovni sporazum kojim je okončan Prvi svetski rat - Versajski ugovor.
Dan primirja se obeležava u svim zemljama-potpisnicama sporazuma.
U čast Dana primirja u Prvom svetskom ratu pripadnici Garde Vojske Srbije su juče u Kalemegdanskom parku u Beogradu ispalili deset plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan