Počasti borcima palim u Prvom svetskom ratu odaće u Beogradu predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Aleksandar Vučić, ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris Džonson, ambasadori Francuske i Nemačke Kristin Moro i Aksel Ditman, članovi Vlade Srbije, gradski čelnici.
Vučić je na Novom groblju vence položio na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu.
Polaganju venaca, kojem je prethodilo intoniranje himne i minut ćutanja, prisustvovali su i ministar za rad zapošljavane boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i ministar odbrane Zoran Đorđević.
Vučić je zajedno sa ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Borisom Džonsonom vence položio i na groblju Komonvelta, takođe u kompleksu Novog groblja u Beogradu.
Nikolić je na Avali položiti venac na Spomenik Neznanom junaku.
Nikolić je uz intoniranje himne i postrojenu gardu Vojske Srbije venac položio u pratnji ministra Đorđevića i načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića.
"Danas obeležavamo godišnjicu prestanka Prvog svetskog rata. Rata u kome su Srbi bili heroji. Rata za koji bi Srbi voleli da se nikada nije vodio. Da više nikada ne ratujemo kako bismo svojoj deci omogućili život u miru i blagostanju", napisao je Nikolić u spomen knjizi.
Na vencu koji je položio predsednik pisalo je "Junacima Velikog rata - ponosni potomci".
Povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu na Francuskom vojnom groblju u Beogradu vence su položili ambasadori zemalja učesnica tog rata.
Vence su položili ambasadorka Francuske Kristin Moro i ambasadori SAD Kajl Skat, Nemačke Aksel Ditman, sef Delegacije EU Majkl Devenport, Kanade Filp Penington, Belgije Leo Daes, ambasadorka Australije Džulija Fini...
Himne Srbije i Francuske izveo je hor Francuske škole u Beogradu kao i pesmu "Kreće se lađa Francuska", a učenici te i Nemačke škole u Beogradu pročitali su imena 20 vojnika sahranjenih na francuskom vojnom groblju, kao i imena francuskih vojnika koji su poginuli od prošlog 11. novembra.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu 1918. godine smatra se i danom kapitulacije Nemačke.
Tog dana su sile Antante i Nemačka, posle višemesečnih tajnih pregovora u jednom železničkom vagonu na zabačenoj pruzi u šumi Kompijenj, u Francuskoj, potpisale primirje.
Odredbe tog dokumenta koji je uglavnom sastavio francuski maršal i vrhovni komandant savezničkih vojski Ferdinand Foš, bile su prekid neprijateljstava, povlačenje nemačkih trupa iza granica, neuništavanje infrastrukture, razmena zarobljenika, obećanje reparacija, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica, postupanje tokom primirja.
Iako su primirjem prekinuta borbena dejstva, bilo je potrebno još šest meseci pregovora na Pariskoj mirovnoj konferenciji dok nije zaključen i mirovni sporazum kojim je okončan Prvi svetski rat - Versajski ugovor.
Dan primirja se obeležava u svim zemljama-potpisnicama sporazuma.
U čast Dana primirja u Prvom svetskom ratu pripadnici Garde Vojske Srbije su juče u Kalemegdanskom parku u Beogradu ispalili deset plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda hoće licencu Evrolige! Željko Drčelić otkrio detalje, na tome se već radi
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju