Istraživanje o životu u Srbiji
Mondo/ Stefan Stojanović 


"Srbija se kreće ka pozitivnom", konstatovao je sociolog Srećko Mihajlović, vođa prvog istraživanja istraživačko- izdavačke agencije Demostat.

”Iako smo još daleko od evropskih zemalja, ovo je ipak bitan pomak”, istakao je on na konfernciji za novinare i to potkrepio sledećim podacima:

”Većina građana Srbije kaže da živi osrednje ili dobro, takvih je čak tri četvrtine, dok jedna četvrtina kaže da živi loše. Međutim, isti je postotak onih koji kažu da žive dobro (27 odsto) i onih koji navode da žive loše (26 odsto.)”

On precizira da je svojim životom zadovoljno čak 48 odsto građana, dok nešto manje od polovine ne misli da dobro živi.

”Građani su pitani da to zadovoljstvo ocene ocenom od jedan do pet. Rezultati pokazuju da je neka prosečna ocena 3,30 a takvo raspoloženje je vladalo proletos i u Hrvatskoj. “

Ovo istraživanje “licem u lice” se bavilo i emocijama naših građana, a zaključak je da većina nas (54 odsto) ima pozitivan stav, nadu, a da 40 odsto građana muči strah, zabrinutost, nemoć i pesimizam, ali i ravnodušnost.

”Nada je breša za izlaz iz borbe za opstanak, pa makar on bio trenutan, virtuelan ili utopijski. Iako je pogodna za manipulacije, političke trgovine, dobro je što od nas petoro dvoje veruje da će biti bolje”, kaže Mihajlović.

U Srbiji od tih negativnih osećanja dominira strah od bolesti i neizvesne budućnosti.

Kao moćne pojedince sebe vidi trećina ispitanika, dok se četvrtina oseća bespomoćno. Kod nešto više od dve petine ti osećaju su pomešani.

RAŠIREN ANTIPARTIZAM, VUČIĆ DOMINIRA POLITIČKOM SCENOM


Veoma je zanimljivo da građani Srbije i ne veruju baš partijama, iako živimo u višepartijskom sistemu.

"Naklonost partijama na vlasti pokazalo je 33 odsto ispitanika, dok je onih koji podržavaju opozicione partije tri puta manje (11 odsto.) Kada se to gleda proporcionalno odnos je 4: 1 u korist vladajućih stranaka. Međutim, zabrinjava činjenica da čak 56 odsto građana ne podržava nijednu partiju i nema poverenja u njih", ističu sociolozi

Ono što “upada u oči” je da lider vladajuće SNS Aleksandar Vučić ima apsolutnu dominaciju na političkoj sceni.

”Kada su ispitanici pitani da rangiraju moćne lidere u poslednjih 30 godina, na prvom mestu (32 odsto) je Josip Broz Tito, a odmah iza njega je sadašnji premijer (31 odsto.) Takođe, građani na pitanje “gde je moć u Srbiji?” odgovoraju da je na prvom mestu – Aleksandar Vučić, potom, možda neočekivano, sledi MMF i Svetska banka, a iza njih su tajkuni...”, naveo je programski koordinator Demostata Zoran Panović.

SVI ZA DEMOKRATUJU, ALI USTVARI ŽELE VOĐU


Ono što istraživači ističu kao prilično zabrinjavajuće je to što naši građani ne znaju baš najbolje da razluče šta su prodemokratski, a šta antidemokratski stavovi.

”Imamo one koji su čas demokratski nastrojeni , čas antidemokratski, to su oni što zastupaju demokratiju, a biju ženu i decu.Takvih je čak 56 odsto. Oni ne znaju da razgraniče demokratski od suprotnog stava. Petina ispitanika ima pozitivan stav prema demokratiji, dok četvrtina ne veruje u demokratiju”, objasnio je Mihajlović.

S tim u vezi, rezultati pokazuju i da je čak tri petine, odnosno 61 odsto građana autoritarno, dok 11 odsto nije. Procenat onih kojima nije baš najjasnije šta to znači je 28 odsto.

Posebno bih istakao i stav naših građana da se jedino čvrstom rukom može rešiti stanje u zemlji. Sa tim se slaže 79 odsto onih sa osnovnom školom i 44 odsto ispitanika visoko obrazovanih. Sa ovom tvrdnjom se u proseku slažu dve od tri osobe”, naglasio je Panović.

On zaključuje da je evidentno da naš narod želi vođu i da to pokazuje i 12-godišnja vlast Slobodana Miloševića, potom DOS-a, a sada i SNS.

(J.S.)