"Vrlo je lako to meni zabiti kao nož u leđa", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje nemačkog novinara na konferenciji Medijskog foruma Jugoistočne Evrope.
Pitanje je bilo koliko je različito ono što radi danas u odnosu na ono što je radio kada je bio ministar informisanja i da li se nešto promenilo, a Vučić je primetio da je na to pitanje do sada bar hiljadu puta odgovorio, te ocenio da je to više lično nego političko pitanje.
Vučić je objasnio da je imao 28 godina kada je bio ministar informisanja i to usred rata kada smo dobili loše zakone o medijima i slobodi medija.
"Taj zakon je bio bolji od onog iz 2009, a niko se nije žalio na taj", rekao je Vučić dodajući da u to vreme nije bio dovoljno jak da se protivi svemu što je neko usvojio i stavio na snagu.
Vučić je poručio da je platio političku cenu i da je više puta o tome govorio, a da su mu građani poverovali na reč.
"MOGU SAM DA SE BRANIM"
Premijer je poručio da je za vladu sloboda medija i govora od velikog značaja i da se protivi pritiscima i mešanju u uređivačku politiku, koja, istakao je, ne dolazi iz vlade ili njegovog neposrednog okruženja.
Vučić je na otvaranju konferencije Medijskog foruma Jugoistočne Evrope u Beogradu onima koji eventualno utiču na medije kako bi zaštitili njegovo delo poručio da nema potrebe da ga neko drugi brani jer je sposoban da to sam učini.
"Kao predsednik vlade ću se truditi da budem otvoren za medije, novinare i javnost, znajte da se protivim pritiscima i mešanju u uređivačku politiku", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je nedvosmisleno da imamo nedostataka i problema, navodeći da ne može da "kao noj zabije glavu u pesak" govoreći da je sve u redu, posebno kad postoje ljudi koji govore da je prisutna određena sprega poslovnih i političkih krugova koja sprečava finansiranje medija koji govore protiv vlade.
"Vlada je spremna da razgovara, a ne samo da odgovara na uvrede. Sa svima koji žele da razgovaraju kako bi se to stanje promenilo", rekao je Vučić i dodao da govori dosta i sama činjenica da je neko otvoren za dijalog.
U tom smislu je napomenuo da je on lično uvek bio spreman da odgovori na svako pitanje.
Oko 15 novinara iz regiona i Srbije napustilo je salu tokom Vučićevog govora u znak protesta, a prisustnima je rečeno da pravo postavljanja pitanja imaju samo strani novinari.
SLOBODA MEDIJA JE SVUDA UGROŽENA
Dvodnevna konferencija SEEMF održava se pod nazivom "Mediji u Evropi: Spremni za krizno izveštavanje - Današnje poslovanje medija u smislu međunarodne krize i konflikata".
Na konferenciji govore šef Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio, predstavnici Fondacije Konrad Adenauer, urednici i novinari srpskih medija, kao i medijskih kuća iz regiona i Evrope, predstavnici novinarskih udruženja, kao i bivši ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini.
Globalni uslovi za profesionalno novinarstvo se pogoršavaju, prostor za medijske slobode i istraživačko novinarstvo se sužava, a sve više novinara izloženo je napadima i stradanju, poručeno je večeras na konferenciji Medijskog foruma Jugoistočne Evrope.
Na skupu "Mediji u Evropi: spremni za krizno izveštavanje, današnje poslovanje medija u smislu međunarodne krize i konflikata" istaknuto je da je sloboda medija ugrožena od autoritarnih režima, ali i da je potreba da se održi nezavisno okruženje za rad medija.
Učesnici su naveli da je 2016. bila godina krize, navodeći Bregzit, terorističke napade u Francuskoj, vojni puč u Turskoj, neizvesnost u političkom kursu SAD, migracije, kao i zamor od proširenja EU.
Šef misije OEBS u Srbiji Andrea Orizio rekao je na otvaranju skupa da je tačno i pravovremeno informisanje važno za svako demokratsko društvo, posebno u vreme kriza. "Borba protiv terorizma, sprečavanje radikalizma, zaštita slobode izražavanja su vrlo važne i tu moraju biti uključeni novinari i urednici", rekao je Orizio.
Predstavnik Fondacije Konrad Adenauer Kristijan Špa rekao je da je nacionalizam u porastu, a da su otvorena društva u poziciji da se brane, ističući da je kvalitetno novinarstvo važno i za građane i za donošenje važnih političkih odluka.
Špa je naveo da ankete pokazuju da je novinarstvo i dalje posao koji je san mnogih studenata, ali da polovina procenjuje da neće ostati u toj profesiji.
Navodeći da živimo u svetu gde je sve više ugrožena sloboda medija i gde se mnogi novinari suočavaju sa problemima, ambasador Švajcarske u Srbiji Filip Ru je naveo da jugoistočna Evropa nije u tome izuzetak.
Pozivajući se na preporuke Evropske komisije, Ru je naveo da je od najvećeg značaja uspostaviti mehanizme koji treba da spreče ekonomski i politički uticaj na uređivačku politiku, omogućiti bezbednost svih novinara, uključujući razrešavanje svih pokušaja napada i pretnji i zastrašivanja.
Ru je istakao i da regulatorna tela i novinarska udruženja treba više da se angažuju u zaštiti etičkih standarda.
Moćne reči Ajzeje Kenana: Došao sam u Crvenu zvezdu da osvojimo Evroligu
Otkrivene Zvezdine šanse u Ligi šampiona: Softver izračunao da nije sve gotovo!
"Ja te reči ne koristim, šta znači moramo?": Milojević otkrio ko može da bude najbolji igrač Crvene zvezde!
"Napala me je pod dejstvom alkohola, to je istina!" Prvo oglašavanje Slobode nakon incidenta na parkingu
Goranu Vesiću se pogoršalo zdravstveno stanje: Prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici