Skupština Srbije - Poslanici o subvenicijama stranim ivnestitorima
Mondo/ Stefan Stojanović ilustracija

U Skupštini Srbije večeras i dalje traje rasprava o amandmanima na predloženi budžet za 2017. godinu, a u popodnevnom delu se polemisalo, između ostalog, o sredstvima iz budžeta investitorima za otvaranje novih radnih mesta, kao i o novcu namenjenom za putovanja predsednika Srbije.

U raspravi je Alekasandra Jerkov (DS) rekla da investitori za otvaranje radnih mesta dobijaju desetine hiljada evra, a da u tim firmama zaposleni rade za mesečnu "platu od 180 evra, stoje 15 sati za trakom i ponižavaju se pred svojim poslodavcima i SNS".

Na navode Jerkov da su te privatne firme zapravo poslovni partneri vlade SNS, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je poručio da su poslovni partneri vlada u prethodnom periodu bili tajkuni, među kojima i Miroslav Mišković.

Dodao je da su tajkuni formirali vlade i diktirali ko će biti ministri, kao i to koji će ministar "postati milijarder sa privatnim firmama".

U tim vladama, kaže, znalo se kako se stoji mirno kada ti tajkuni pozovu telefonom.

"To je prestalo 2012. godine i to mnogima smeta, jer su tada ponižavali građane Srbije, ne malom platom, nego time što su bili nezaposleni", rekao je Stefanović navodeći da je stotine hiljada ljudi ostajalo bez posla.

Sada, kaže ministar, radnici imaju nadu da će biti bolje i imaju šta da odnesu deci, za razliku od vremena kada je samo Miroslav Mišković nosio svojoj deci i kada su najveće investicije bile od Darka Šarića.

"Nećemo u takvu Srbiju nikad više", poručio je Stefanović.

Povodom zahteva DS da se 55 miliona dinara namenjenih za putovanja predsednika Srbije preusmere na Sektor MUP za vanredne situacije, poslanik te stranke Radoslav Milojičić rekao je da ne može da veruje da je vlada predložila da "najgori predsednik u istoriji Srbije" Tomislav Nikolić i sledeće godine za putovanja potroši 55 miliona.

"Umesto da mu oduzmete ta sredstva, da mu ne date da putuje kako ne bi brukao vas, nas i građane Srbije, vi ste mu još dozvolili da sa 55 miliona dinara on i gospođa Dragica nastave da brukaju Srbiju", kaže Milojičić.

Potom se Vladimir Đukanović (SNS) javio po povredi Poslovnika zbog, kako je rekao, kršenja dostojanstva parlamenta i svih građana koji su izabrali Nikolića za predsednika.

"Neko ko je svoju opštinu tako uneredio i upropastio da ne može za narednih 100 godina da se oporavi, taj zaista nema nikakvog prava da ovako nešto iznosi i morali ste da ga opomenete", rekao je Đukanović povodom navoda Milojičića, nekadašnjeg predsednika opštine Smederevska Palanka.

Stav o opravdanosti subvencionisanja investitora u popodnevno delu branili su poslanici Srpske napredne stranke (SNS), kao i ministar privrede Goran Knežević koji je rekao da je u budžetu za 2017. navedena lista investitora a da se pojedinačni iznosi subvencija mogu videti na sajtu Ministarstva finansija.

Prethodno je šef odborničke grupe Dveri, Boško Obradović ocenio da se domaća privreda zbog 11 milijardi dinara subvencija za strane investicije dovodi u lošu poziciju, pogotovu u onim oblastima gde domaći privrednici sami mogu uspešno da posluju.

Obradović je upozorio i na mogućnost da strani investitor, koji dobije novac iz budžeta na kraju godine može da "lažno prijavi da je poslovao s gubitkom i da time izbegne plaćanje obaveza državi Srbije".

Šef poslaničke grupe Pokreta Dosta je bilo (ĐB), Saša Radulović je ukazao i da se među preduzećima koje će dobiti subvencije nalazi i kragujevački Fijat, zatraživši od ministara da kažu šta piše u "tom štetnom ugovoru".

Povodom tih stavova reagovali su poslanici SNS Vladimir Orlić i Vladimir Đukanović koji su ocenili da opozicija ponovo zloupotrebljeva raspravu i govori bez argumenata.

Dok je Orlić govorio Radulović je držao papir sa natpisom: "Govornik se ne drži teme, povreda člana 106".

Orlić je rekao da poslanici ni danas nisu čuli ništa konkretno od Obradovića, dok je Đukanović ocenio da se radi o "skandaloznoj kampanji protiv investitora".

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Goran Ćirić je ukazao i da bi deo novca namenjenog subvencijama trebalo usmeriti ka besplatnim užinama za đake, kao i za podršku najtalentovanijim mladim ljudima.