Šefica EU diplomatije, Federika Mogerini, razgovarala je sa predsednikom i premijerom tzv. nezavisnog Kosova, Hašimom Tačijem i Isom Mustafom oko pola sata, a potom je nešto pre osam uveče počeo sastanak i sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i premijerom Aleksandrom Vučićem.

Za 21 sat je bila zakazana zajednička radna večera tri strane, ali do tog nije došlo ni posle 23 sata, dokle je trajao neočekivano dugi sastanak sa srpkom stranom.

Posle sastanka nije bilo izjava za javnost.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić najavio je u izjavi pred početak razgovora da se očekuje da prištinska strana tokom večeri pokrene pitanja mosta u Kosovskoj Mitrovici i implementacije dogovora o pravosuđu. Nikolić je najavio da će za Srbiju osnovna tema biti formiranje ZSO.

Vučić pred Brisel: Proradi mi Pavlovljev refleks

Nikolić je za RTS rekao da je Srbija država koja ne brani samo svoju teritoriju, već i pravo mnogih država i naroda na slobodu i suverenitet.

On je ocenio da će ovo biti teški razgovori, a da će Srbija insistirati na implementaciji onoga što je dogovoreno i zasnovano na Zajednici srpskih opština (ZSO).

"Ako je prošla nedelja iskorišćena da ponovo sednemo za isti sto, što se odavno nije desilo, onda bi neko trebalo da, ako želi da dolazimo do rešenja, pokrene pitanja oko kojih možemo da dođemo do rešenja. Uvek smo spremni i razgovaraćemo da ta rešenja pomognu da svi građani, a tu prvenstveno mislimo na Srbe, žive bolje, bezbednije i sigurnije na Kosovu i Metohiji", istakao je Nikolić.

Postoje pitanja o kojima ne može da se razgovara i niko još uvek ne gaji toliko optimizma i u EU i Prištini da bismo mogli da razgovaramo o nečemu što je veoma bitno za nih, o takozvanoj nezavisnosti Kosova i Metohije, kaže predsednik.

Prema njegovim rečima, sada se ulazi u fazu razgovora kada je sve teže donositi bilo kakvu zajedničku odluku, jer smo se "primakli veoma blizu tome da sve sledeće što damo predstavlja veliki gubitak za Srbiju i moglo bi da pruži, na izvestan način, alibi nekima da se slažemo sa nezavisnošću Kosova i Metohije".

On je u izjavi RTS-u naglasio da u Srbiji ne postoji političar koji bi mogao da pobedi na izborima, a da zastupa politiku koja bi odmah smirila strasti i EU i Prištine.

"Naša insistiranja ukoliko žele da implementiramo ono što je dogovoreno je zasnovano na Zajednici srpskih opština (ZSO). Dogovorili smo, a ništa ne preduzimate po tom pitanju, prozivate nas da li smo nešto uradili, iako su ostale sitnice od svega što je dogovoreno", poručio je Nikolić dodajući da to čine iako znaju da ono što je dogovoreno predstavljaju ingerencije koje država može da prepusti Prištini u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti, suštinskom autonomijom, koja postoji u Ustavu.

"Sve dalje je klizavi led na koji Srbija ne želi da ide", poručio je Nikolić.

On je istakao da je ZSO dogovorena, i obostrano prihvaćena i samo je treba realizovati.

Predsednik je ukazao i da se videlo već da dogovor o policiji na severnom Kosovu pada u vodu kada Albanci uz prećutnu saglasnost EU i NATO pošalju jedinice kojima nije dozvoljeno da budu tamo po sporazumu a da ne bude nikakvih sankcija i kazni.

Predsednik je ukazao i da se videlo već da dogovor o policiji na severnom Kosovu pada u vodu kada Albanci uz prećutnu saglasnost EU i NATO pošalju jedinice kojima nije dozvoljeno da budu tamo po sporazumu a da ne bude nikakvih sankcija i kazni.