"Srbija će uvek stajati uz Srbe u BiH, jer mi smo neraskidivo vezani, jedan smo narod, podržavaće RS i sve zakonite odluke u BiH, a neće podržavati ničiju neustavnu i nezakonitu meru, a posebno ne onu u koju se jedan narod stavlja u poziciju da možda krene na drugi narod", rekao je Nikolić posle sastanka najviših predstavnika Srbije i Republike Srpske.
"Dovedeni smo u situaciju da moramo da razmišljamo i o situaciji Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Srbi i RS nisu učinili nijedan potez koji bi destabilizovao BiH i pokvario odnose i posle toliko godina su dočekali da jedan predstavnik BiH pokrene pitanje koje možda govori u kom pravcu će se stvari razvijati", dodao je Nikolić.
Nikolić je upozorio da je veoma neizvesno kako će se razvijati odnosi Srba i Bošnjaka.
"Evidentno je da se sa tim potezom ne slažu ni Hrvati, dok međunarodna zajednica nema reči kojima bi opravdala ovu akciju, ali će morati da se izjasni", rekao je Nikolić.
VUČIĆ: NEĆEMO DOZVOLITI PONIŽAVANJE SRBIJE
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija ni na koji način nije doprinela podnošenju tužbe, prošlo je 22 godine od Dejtonskog mirovnog sporazuma, i dodao da podnošenje tužbe nije dobro izmeren potez, jer nanosi štetu odnosima među narodima, a ne donosi ništa ni Bošnjacima.
"Očigledno neki žive od prošlosti i sužen im je pogled na budućnost, ali to, srećom, nije slučaj sa Srbima.
Srbija, predsednik i ja, ni na koji način se nismo mešali u odluku Srba da li će učestvovati u organima vlasti BiH, to je njihovo suvereno pravo", rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je za Srbiju suštinski važno da su odnosi vraćeni 22 godine unazad i da nema ni ono malo poverenja koje je izgrađeno teškom mukom.
"Jasno je da podižu tužbu za koju im je jasno da ne mogu da je dobiju, a u BiH milion i po Srba koji se ne slažu sa tom odlukom, onda je jasno koliko su duboki i suštinski problemi", rekao je Vučić.
Vučić je naveo da će Srbija odnose sa BiH sniziti na najnižu lestvicu - očuvanje mira i stabilnosti.
"Naš je posao da odgovorimo na tužbu i zaštitimo naše nacionalne interese i potražimo mehanizme za dijalog sa Bošnjacima. Plašim se da smo mnogo vremena protraćili, a da nismo ništa uradili niti napravili. Srbija će uvek poštovati integritet BiH i RS. Mi nemamo pravo da dozvolimo ponižavanje Srbije", rekao je Vučić.
"Cilj Srbije u odnosu sa BiH je očuvanje mira i stabilnosti. Za nas je važno da Srbi ne preduzmu ništa što bi značilo urušavanje BiH", istakao je premijer.
"O licemerju međunarodne zajednice bolje da ne govorim, a imao bih mnogo da kažem. Srbija nije bila oduševljena referendumom o Danu RS, Srbi su bili proglašavani za remetilački faktor, sankcije protiv Dodika, a danas kada se potežu mnogo teže stvari kažu 'ćutite, smirite se', pa nismo mi deca da nas smirujete. Neka međunarodna zajednica pokaže da ima isti odnos i prema Srbima i prema drugima", rekao je Vučić.
"UVEK SU SRBI KRIVI"
"Međunarodna zajednica je uvek zabrinuta, a kada nije zabrinuta, onda su Srbi krivi. Moramo da znamo kolika je snaga i moć međunarodne zajednice i moramo da saslušamo i ono što nije uvek istinito. Samo nemoj od ovih iz sveta da čujem da smiruju sve strane, muka mi je i boli me glava od njihovih dvostrukih standarda", rekao je Vučić.
"Plašim se da su odnosi Srba i Bošnjaka veoma loši i posle svih priča o autoputevima, oni kažu 'ajmo još jednu tužbu za genocid, pošto prva nije uspela", naveo je predsednik Vlade Srbije.
Vučić je rekao da Srbija ne traži od Srba u RS da napuste institucije u Sarajevu, ali da i od Bošnjaka traži da zajednički rad na miru i stabilnosti.
"Neka zaborave da nam prebacuju nekakav Aušvic. Mi smo sudili svojim zločincima. Jednako želim najbolje i Srbima i Bošnjacima", rekao je Vučić.
Evo šta su rekli Dodik i Ivanić:
U Beogradu su se sastali predsednik i premijer Srbije, Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić s predsedavajućim Predsedništva BiH Mladenom Ivanićem i predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom.
Tema sastanka bila je najavljeno podnošenje zahteva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
Vučić i Nikolić su zajedno dočekali Ivanića i Dodika, a potom su prošetali dvorištem vile "Mir", gde se održava sastanak.
Vučić je u ponedeljak najavio da će o tome razgovarati sa predstavnicima vlasti i opozicije u RS i da je važno da se "sa svima trezveno razgovara i da se spusti lopta".
Podnošenje zahteva za reviziju presude najavio je bošnjački član Predsedištva BiH Bakir Izetbegović, ali se s tim ne slažu hrvatski i srpski član Predsedništva.
Srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH i lideri stranaka koje čine Savez za promene najavili su izlazak iz koalcije na nivou BiH ako bude podnet zahtev za reviziju i upozorili da će Parlamentarna skupština BiH ostati bez parlamentarne većine.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić za 23. februar je zakazao sednicu Predsedništva BiH.
O reviziji presude iduće nedelje trebalo bi da raspravlja i Skupština RS.
Međunarodni sud pravde je 26. februara 2007. presudio da Srbija ne može biti smatrana odgovornom za genocid počinjen u Srebrenici od strane snaga RS ali da je prekršila Konvenciju o genocidu time što nije učinila sve što je bilo u njenoj moći da spreči genocid, a potom nije kaznila niti predala počinioce Haškom tribunalu.
Rok za podnošenje zahteva za reviziju presude je 10 godina.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti