Republička izborna komisija našla se poslednjih dana u fokusu javnosti posle primedbi opozicionih predsedničkih kandidata za nezakonitost njenog sastava, koji je, inače, izabran u parlamentu još u avgustu prošle godine i to - jednoglasno, dakle i glasovima opozicije.

Advokat Miljkan Karličić, dugogodišnji član RIK-a, kaže da su zahtevi za izmenu stalnog sastava Komisije paradoksalni i da predstavljaju "pravni nonsens".

Zašto onda pravni timovi Saše Jankovića i Vuka Jeremića traže izmenu sastava RIK, pozivajući se na Zakon o izboru narodnih poslanika?  Taj Zakon u članu 29. propisuje da nijedna politička stranka, stranačka koalicija ili druga politička organizacija ne mogu imati više od polovine članova u stalnom sastavu organa za sprovođenje izbora, odnosno RIK-a i biračkih odbora.
Opozicija navodi da najveća parlamentarna stranka, SNS, od ukupno 17 članova RIK-a ima devet članova, ali da zajedno sa koalicionim partnerima ima - 12 članova, koji zajednički podržavaju kandidaturu Aleksandra Vučića.

Profesor Pravnog fakulteta Univerizteta u Beogradu Vladan Petrov ocenjuje da tvrdnje o nezakonitosti sastava RIK ne stoje.

"Jedno je pitanje to što zakon propisuje da nijedna stranka ili koalicija ne može imati više od polovine članova RIK-a, ali je drugo pitanje koga podržavaju političke stranke čiji su predstavnici u RIK-u", ukazuje Petrov za Tanjug.

Važno je, navodi Petrov, da jedna stranačka koalicija ili sama politička stranka nema više od polovine članova u RIK-u, a ko će koga podržavati - to se, kaže, menja, jer već na sledećim izborima mogu podržavati nekog drugog.

"Recimo, SPS je u koaliciji sa naprednjacima, na osnovu toga su formirali vladu, a to ne mora da znači da će SPS na narednim predsedničkim izborima podržati kandidata SNS. U ovom slučaju to jeste, ali ne mora da znači", kaže Petrov.

On podseća da članove RIK-a predlažu poslaničke grupe, te da njen sastav uvek "reprezentuje" sastav parlamenta koji je i izabrao njene članove.

Izbornu komisiju čini 16 članova, predsednik Komisije, zamenik predsednika, sekretar i predstavnik Republičkog zavoda za statistiku. Skupština Srbije imenovala je 12. avgusta prošle godine članove RIK-a, a za predsednika diplomiranog pravnika Vladimira Dimitrijevića, dok je njegova zamenica Željka Radeta. To je takozvani stalni sastav RIK.

Međutim, prilikom sprovođenja izbora Republička izborna komisija radi i odlučuje u proširenom sastavu, od dana utvrđivanja lica koja postaju članovi Komisije u proširenom sastavu do momenta kada Komisija utvrdi i objavi rezultate izbora.
U prošireni sastav, naime, spadaju i članovi RIK koje odrede kandidati na izborima, pa i predsednički kandidati.

Za sada je RIK odredio da Marina Đukanović bude član kao predstavnik koalicije koja je kandidovala Aleksandra Vučića za predsednika, kao i Vesna Rakić Vodinelić ispred Grupe građana "Za Srbiju bez straha", koja je predložila Sašu Jankovića.
Takođe, član u proširenom satsavu je i Bojana Bojić u ime SRS-a koja je podnela kandidaturu Vojislava Šešelja i Vesna Ćirić u ime Grupe građana "Moramo bolje" koja je predložila kandidaturu Vuka Jeremića.

Kandidati Janković i Jeremić traže novi sastav RIK

Vesna Rakić Vodinelić, iz izbornog tima Saše Jankovića, je inače u javnost iznela tvrdnju da je sastav RIK nezakonit.

Advokat Karličić podseća da je Skupština Srbije u okviru svojih nadležnosti izbrala aktuelni stalni sastav RIK bez ijednog glasa protiv i bez ijednog drugačijeg predloga.

"Ne znam šta to sada znači, nakon više od godinu dana, u toku izbornog procesa postavljati takav zahtev, izuzev ukoliko je reč o želji za skandalizacijom političkog procesa. Pravni razlozi ne stoje", naveo je Karličić za Tanjug.

Ako, dodaje, neko misli da na ovaj način želi da prejudicira eventualnu nesavesnost RIK prilikom donošenja odluka kroz to da će određena politička grupacija, odnosno koalicija imati većinu - ni to ne stoji.

"Prilikom utvrđivanja rezulata glasanja sasvim sigurno nijedna politička opcija ni koalicija neće imati većinu. Mislim da je to slučaj i u ovom trenutku", zaključio je Karličić.

Predsednik RIK Vladimir Dimitrijević tvrdi da se pri imenovanju članova RIK vodilo računa o tome da nijedna poslanička grupa nema više od pola članova Komisije.

"Povodom nedavnih zahteva za izmenu sastava RIK zbog njenog navodnog nezakonitog sastava, ističem da je sadašnji stalni sastav obrazovan u skladu sa procedurom i pravilima propisanim Zakonom o izboru narodnih poslanika", rekao je ranije Dimitrijević.

Dimitrijević u prilog tome navodi da se, prema Zakonu, članovi Komisije imenuju na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini.

"Našem imenovanju je prethodio dogovor svih poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini u pogledu rasporeda mesta u Komisiji" ukazao je Dimitrijević.

Da je to istina, posredno potvrđuje i izjava advokata Vladimira Gajića, člana tima Vuka Jeremića, koji je rekao "da je opozicija u Skupštini Srbije, prilikom izbora članova RIK-a, napravila propust, budući da o tome nije bilo rasprave".