Srbija

Velika ČAST: Srbija jedina na obeležavanju godišnjice Drugog svetskog rata

Izvor Tanjug

Prisustvo zvaničnika Srbije na obeležavanju 75 godina od oslobođenja Luksemburga u Drugom svetskom ratu je odavanje počasti Srbiji, srpskim žrtvama i borbi protiv fašizma, poručila je danas predsednica vlade Ana Brnabić

Nakon svečane ceremonije u Kulturnom centru u tom gradu, Brnabić je zahvalila predsedniku vlade Luksemburga Gzavijeu Betelu na pozivu da predstavnici Srbije, kao jedine zemlje, prisustvuju obeležavanju tog važnog događaja.

“Nemam reči kojima bih opisala svoju zahvalnost što su nas predsednik vlade Betel, gradonačelnica Luksemburga, veliki vojvoda Anri i predsednik parlamenta danas pozvali da kao jedina zemlja prisustvujemo obeležavanju oslobođenja Luksemburga”, rekla je Brnabić.

Betel je, istakla je premijerka, i tokom govora na ceremoniji pokazao razumevanje za srpske žrtve tokom Drugog svetskog rata, i tokom razgovora uvek pomene ogromne žrtve tokom Prvog svetskog rata.

“Ovo je odavanje počasti Srbiji, našim žrtvama i borbi protiv antifašizma”, rekla je Brnabić. 

Upitana kako u tom kontekstu komentariše odnos prema srpskim zvaničnicima tokom obeležavanja istorijskih događaja u Parizu i Varšavi, Brnabić kaže da je, i iz izjava francuskog predsednika Emanuela Makrona, bilo jasno da je mesto na kojem je sedeo predsednik Aleksandar Vučić na obeležavanju 100 godina od kraja Prvog svetskog rata bio protokolarna greška, a da je ceremonija obeležavanja 80 godina od početka Drugog svetskog rata u Poljskoj, na koju nije pozvana Srbija, dnevna politika.

“Ne bih se vraćala na Francusku, to je objašnjeno i od strane ambasadora Francuske i predsednika Markona, nakon toga je on pokazao poštovanje prema srpskom narodu. Što se tiče Poljske, tu se umešala dnevna politika, to je izuzetno opasno, jer, kao što smo čuli u govorima danas, kada pustite da se prošlost zaboravi i namerno prekrajate istoriju i menjate prošlost zbog dnevnopolitičkih potreba, to je opasnost da se prošlost ponovi”, rekla je Brnabić.

Ona je istakla da svi moraju da budu posvećeni borbi protiv antifašizma, jer, kako kaže, zastrašujuće je da postoje ljudi i narodi koji ne osuđuju slogane koji su se koristili tokom nacističkog režima.

“To je pošast protiv koje moramo da se borimo. I mi tu poruku šaljemo svaki dan, ponosimo se svojom antifašističkom borbom i verujem da smo danas ovde zbog toga”, rekla je premijerka.