• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"U zamenu za deo Kosova, Srbiji izlaz na MORE" - Šta kažete na "predlog"?

Izvor Tanjug

Srbiji u zamenu za deo Kosova treba ponuditi Trumanov predlog - izlaz na more, izjavio je direktor Instituta za strateške studije u Vašingtonu, Gregori Kopli.

 Kosovo - Srbiji izlaz na more - Gregori Kopli Izvor: MONDO / Marko Čavić

Kada bi se Srbiji vratio onaj deo Kosova i Metohije, gde je većinsko srpsko stanovništvo i kada bi bio napravljen koridor do zapadne Albanije, kako bi Srbija dobila izlaz na more, onda bismo imali dobitnu kombinaciju između Srbije i Albanaca, bilo onih sa Kosova, bilo onih iz Albanije”, rekao je Kopli za Dnevnik 2 BN TV.

Pošto, kako kaže, komunikacije gotovo da i nema između Prištine i Beograda, aktivno treba da se uključi međunarodna zajednica, verovatno SAD, koje bi na taj način pokazale svoju snagu, moć i prestiž na Balkanu.

I OVO ĆE VAS ZANIMATI

Kopli kaže da su u ovom trenutku lideri na Kosovu shvatili činjenicu da jednostavno ne mogu da naprave “državu Kosovo” da zavisi sama od sebe, tako da i njima ''cure opcije'' vrlo brzo.

"Problemi se, kada je samo Kosovo u pitanju, neće tako lako i sami rešiti. Međunarodna priznanja Kosova od država širom sveta su praktično iznuđena pritiskom i uticajem SAD, posebno pod Klintonovom administracijom, pa i onim posle njega", rekao je Kopli.

Sada smo došli u fazu, kaže, da države povlače priznanja.

Kopli je podsetio da je dosta vremena proveo ovde tokom 90-ih godina, prateći razvoj situacije uključujući Kosovo.

"Da se razumemo, Kosovo se više neće vratiti pod okrilje Srbije, kao što je to nekad bilo. Naš kolega Darko Trifunović je izneo nedavno plan zamene ili razmene teritorija, u zamenu za priznanje i to je po meni veoma razumno”, rekao je Kopli komentarišući aktuelnu situaciju na Kosovu i Metohiji.

Kopli kaže da su albansko stanovništvo i tzv. OVK oduvek imali želju da se ujedine sa Albanijom i dodaje da je to vrlo moguće i moglo bi da bude priznato od međunarodne zajednice.

Upitan da li je pesimista kada je u pitanju Zapadni Balkan, Kopli odgovara:

"Neću da kažem ni da sam optimista, ni da sam pesimista. Šta vidimo sad? Rusko-kineski savez, zajedno sa Turskom, u stvari posebno Turska i Rusija žele da imaju sve veći uticaj na Zapadnom Balkanu. Prema tome, ovaj prostor ponovo postaje granica između istoka i zapada. To bi moglo da bude iskorišćeno pozitivno ili negativno od strane Srbije i srpskog naroda, generalno."

Isto tako, ovu situaciju i SAD mogu da iskoriste na pozitivan način, dodao je.

Smatra i da nijedna zemlja regiona ne može da računa na EU, na njenu ekonomsku pomoć u budućnosti, jer je, kako kaže, "počeo raspad EU".

"Pravo je vreme za Srbiju da se okrene Britaniji, kao nezavisnom igraču, kako bi ona preuzela što aktivniju ulogu u regionu. I, naravno, Trampovoj administraciji. Srbi jednostavno moraju da se okrenu sami sebi i da se odrede, šta žele i gde vide sebe u budućnosti, onda može i da bude nešto pozitivno, kako za Srbiju, tako i za Srbe generalno", uveren je Kopli.

Ono što Srbija želi i treba da bude, to je jedan moćan most između istoka i zapada, kaže Kopli i ističe da je po njemu, to velika prilika za Srbiju da postane pravo “raskršće Balkana”.

Povezane vesti

Komentari 203

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

скадранин

Територија око Скадра има много Срба којима је наметнуто да носе албанска имена и презимена, односно, Срба има много више него што фингирани пописи Албаније приказују. Србија би се на овој територији брзо укоренила и интегрисала је. Ова територија посејана је, попут Косова и Метохије, артефактима српске културне баштине (гробови краљева из династије Влаисављевића, манастиришта старијих од оних са Косова, црквишта, гробља итд). Млада Гојковица је овде кости узидала у српску културну баштину. Све ово би допринело да Србија брзо интегрише ову територију у свој државни систем и учини га функционалним, односно, користан за српску ствар. Овакву територију бисмо добили у замену за територију коју Србија дуго (или никада) не може интергисати у свој државни систем и учинити је функционалном за српску ствар. Уз то, добија се излаз на топло море! Такође, спашавамо Црну Гору од Велике Албаније чиме се стварају услови да паметном политиком пробудимо српство у Црној Гори где је оно и настало, а ми "србијанци" им се замерили јер смо то оспорили. Закључак: добијање територије која би брзо постала функционална у замену теиторију коју нисмо могли да контролишемо ни у време када је била у Србији, уз излазак на море, је чист добитак! Живело српство!

skadranin

Околина Скадра је "крцата" Србима којима је наметнуто да носе албанска а не српска имена и презимена! Дакле, има их много више него што Албанија приказује својим фингираним пописима. Због тога би се наша држава брзо укоренила у овом региону кад би припао Србији. Ова територија је, такође, посејана културним српским материјалним остацима, као и црквиштима, манастириштима, гробљима. Све то би оживело и била одлична база за брзу интеграцију Србије на овој територији. Овога су и Американци и Албанци свесни. Такође, спасили бисмо Црну Гору од Велике Албаније чиме би се и од "Монтенигерса" могла очекивати подршка. Закључак: Србија би добила функционалну територију са изласком на море за замену територије коју би далеко теже истински интегрисала у свој државни систем.

mix

Kao ideja je izvanredan predlog. Ne mislim to u smislu neke privlakuse na americki nacin, da se vidi nasa reakcija, vec bi potezom kojim bi taj siri koridor isao do Skadra, bili obuhvaceni i Pec i Decani i Prizren a mozda i Skadar ,sto bi bilo apsolutno i istorijski fer. Apsolutno bi to bila korektna kompenzacia za veliki deo ostatka KiM a istorijski jer e to fakticki teritorija Srbije ceo jedan milenijum i vise. Kako god bilo, Srbija bi ,da je pameti, davno trebala izneti svoj "kompenzacioni" plan,mnogo siri od pominjanih cetiri severne opstine.. Drugo je kad to ti predlozis i stojis iza toga a sasvim drugo da prepustis svojim nepriateljima da oni ucenjivacki nude mini kompenzacije za konacno resenje. Uz ovaj vrlo suvisli predlog ostalo bi jos da se resi pitane Kosovo Polja i Gracanice, sto i ne bi bio problem ,sto kao ideju treba sacuvati za razmenu za Presevo do kojeg je Siptarima veoma stalo.! Srbi,odnosno Drzava Srbija i ne moraju da zure, bitno je da stanemo svim nasim snagama iza naseg naroda dole,ekonomski i svakako, a sto smo cvrsci u tome sazrevace i brze sama idea koja je pustena iz boce, cisto da se opipa puls srpskog naroda jer se zna da narod drugacije nikada nece prihvatiti nikakvo priznanje.

special image