Mađar evropski komesar za proširenje - DOBRA vest, ali...

Zvaničnici u Srbiji pozdravljaju nominaciju Lasla Tročanjija za budućeg evropskog komesara za proširenje EU. I stručnjaci smatraju da je to dobro, ali imaju i rezerve. Vučić: "Verujem u značajnu podršku".

MONDO/Stefan Stojanović

Kandidatura bivšeg mađarskog ministra pravde Lasla Tročanjija za novog evropskog komesara za proširenje EU, u Srbiji je dočekana sa zadovoljstvom. Ipak, treba sačekati odluku Skupštine Evropske komisije i konalnu odluku o tome da li će njegova kandidatura biti prihvaćena.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas za Tročanjija da je "prijatelj i regiona i Srbije" i da očekuje da će region imati njegovu veliku podršku.

"Mnogo veću, nego da su neki drugi bili izabrani, da budem iskren", dodao je Vučić.

"Srbija pozdravlja njegov izbor. Važno je da je to neko iz regiona, ali neko ko ima balansirani pristup, neko ko je iskreni prijatelj regiona, neko ko je sve samo ne neprijatelj Srbije. Mi ga poznajemo, reč je o izuzetnom čoveku, marljivom, posvećenom i verujemo da će to značiti puno u daljem napretku Srbije", rekao je Vučić.

Dodao je da je za to znao već pre nekoliko dana i najavio na jednoj večeri u Budimpešti da će se tako dogoditi, uprkos pisanju svih regionalnih i evropskih medija u to vreme. "Bio sam sa sa Pelegrinijem, Babišom i Orbanom na večeri i znao sam da je to njihova ideja i da će se oni boriti za to", rekao je Vučić.

Na današnjem panelu u Beogradu posvećenom petogodišnjici početka zvaničnih pregovora sa Evropskom unijom o članstvu Srbije, stručnjaci za ovu oblast saglasili su se da izbor Tročanjija može da bude dobra vest. Ali, pojedini su imali i rezerve.

Pre svega, mogla bi da bude zamka ako budemo mislili da će Tročanji zastupati interese Mađarske, koja nam je trenutno naklonjena, a i tradicionalno jeste poklonik proširenja EU. Naime, kada neko uđe u evropske institucije, kada postane činovnik briselske administracije, on zastupa stav SVIH zemalja članica Evropske unije.

Isto važi i za novog šefa evropske diplomatije Đosepa Borela, koji dolazi iz Španije, jedne od pet zemalja EU koja nije priznala nezavisnost Kosova. I on će, poput Tročanjija, ako bude izabran za komesara za proširenje, morati da zastupa zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku EU.

"Posao komesara za proširenje nije jednostavan. On nama treba da podigne, podgreje nadu i evropska očekivanja, a sa druge treba da ubedi one zemlje EU koje su skeptici da proširenje treba nastaviti", smatra generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji Suzana Grubješić.

Politikolog koji se bavi evropskim integracijama Srbije i zapadnog Balkana, Srđan Majstorović, izneo je pozitivne, ali i jednu negativnu stranu najavljenog postavljanja Lasla Tročanjija.

"Dobro je što dolazi iz Mađarske, koja je tradicionalno naklonjena proširenju. Drugo, dobro je što smo UOPŠTE dobili komesara za proširenje EU, jer je lako moglo da se dogodi da ga uopšte ne bude, s obzirom na renutno raspoloženje u Uniji, gde proširenje baš i nije popularna tema. Ono što nije dobro je što je kandidovan neko ko je bio ministar pravde u Mađarskoj bilo ozbiljnog narušavanja vladavine prava, a upravo će to biti uslov nad svim uslovima i za naše zemlje na putu ka EU", rekao je  Majstorović.

Istakao je da su za Srbiju značajna i druge nominacije za druge oblasti u Evropskoj komisiji. Tako je Rumuniji dodeljen resor transporta, izuzetno važan za Srbiju, a Bugarska je zadužena za omladinu. Bugarske se, primetio je Majstorović, suočava sa istim problemima kao i Srbija i region kada je reč o mladima i "odlivu mozgova" i zato je važno da je reč o zemljama koje razumeju i naše probleme i pozicije.

Kada je reč o pregovorima Beograda i Prištine, Grubješić je rekla da ne može unapred da tvrdi kakva će biti forma tog dijaloga, ukoliko se ponovo pokrene, i iznela je mogućnost da i Brisel postavi specijalnog izaslanika, poput onog kojeg imaju Sjedinjene Američke Države (Metju Palmer).