Otvoreno je poglavlje 4 koji se tiče slobode kretanja kapitala.
Delegaciju Srbije u Briselu predvodi ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović, a ispred EU otvaranju poglavlja prisustvuju komesar za proširenje Oliver Varheji i predsedavajuća Savetom EU, finska ministarka za evropske poslove, Titi Tupurainen.
Srbija u ovom trenutku ima 18 otvorenih pristupnih poglavlja, od čega su dva privremeno zatvorena.
Poglavlje koje je Srbija otvorila danas odnosi na slobodu kretnja kapitala što je jednu od četiri osnovne slobode na kojima se temelji unutrašnje tržište EU.
Varheji je večeras u Briselu, povodom otvaranja novog poglavlja posvećenog slobodnom kretanju kapitala, ocenio da ta odluka približava Srbiju članstvu u Evropskoj uniji.
On je rekao novinarima da je Evropska komisija posvećena evropskoj perspektivi celog Zapadnog Balkana i
izrazio nadu da će na kraju mandata ovog sastava Komisije bar jedna zemlja iz regiona biti spremna za članstvo u EU.
Liberalizacija kretanja kapitala, tržišta nekretnina, kao i platnih usluga, svim učesnicima na finansijskom tržištu otvara veće mogućnosti izbora i dovodi do snižavanja troškova, istakla je Narodna banka Srbije (NBS) povodom otvaranja poglavlja – Slobodno kretanje kapitala u pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji.
"Takođe, usklađivanjem domaće regulative sa relevantnim međunarodnim standardima u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma obezbeđeno je transparentno i bezbedno ulaganje novca i unapređen položaj Srbije u međunarodnim okvirima", navodi se u saopštenju NBS.
Dodaje se da će NBS, kao drugonadležna institucija imati važnu ulogu u okviru tog poglavlja, koje je, kako navodi, razultat mera i zakonodavnih aktivnosti koje je Srbija preduzela u prethodnom periodu, kao i sprovedenih reformi na institucionalnom nivou.
U trenutku davanja "zelenog svetla" za poglavlje 4 Srbija je pred radinim telima EU imala spremna i poglavlja 2 ( sloboda kretanja radnika), 14 o (trasportna politika) i 21 (transportne mreže).
U međuvremenu, Briselu je dostavljen i pregovarčki okvir za poglavlje 3 koje se odnosi na pravo osnivanja preduzeća i slobodu pružanja usluga.
Hrvatska koja od 1. januara preuzima predsedavanje Savetom EU od Finske najavila je da će politika proširenja biti jedan od njenih prioriteta.
Istovremneo, očekuje se da Evropska komisija do kraja janura 2020. godine izađe sa predlogom promene metodologije pristupanja što bi prema rečima komesara za proširenje Olivera Varhejija trebalo da donese veći kredibilitet, ali i dinamiku procesa ulaska u EU.
Da bi nova metodologija stupila na snagu oko nje moraju da se slože se zemlje članice EU.
U Briselu najavljuju da će politika proširenja biti jedna od osnovnih tema sastanaka ministara i lidera EU u martu 2020. godine.
Ključna odrednica u kom pravcu i na koji način će se nastaviti proširenje EU trebalo bi da bude samit EU Zapadni Balkan koji je planiran za maj 2020. godine u Zagrebu.