Na konferenciji je govorila sa sedmim predsednikom Južnoafričke Republike Frederikom de Klerkom, koji je sa Nelsonom Mendelom podelio Nobelovu nagradu za mir 1993. godine, a što je, kako je ocenila, "veliko priznanje za Srbiju i dokaz da svetu imamo da ponudimo prave vrednosti".
"Pričati o odnosima u svetu, izazovima, sa takvim ljudima na takvom skupu veliko je priznanje za politku koju je postavio Aleksandar Vučić a mi je sledimo", rekla je Ana Brnabić za Tanjug i ocenila da je to dodatno priznanje Srbiji kao zemlju koja je jedan od mirotovraca na Balkanu, koja nastoji da Evropi donese novu stabilnost i realnost.
Učešće skupa kojeme prisustvuju i vodeći svetski inovatori, naučnici, biznis lideri i umetnici koji na inspirativan način predstavljaju ideje novog doba prilika je da Srbija pokaže šta ima da ponudi, ocenila je Brnabić koja je na debati sa Klerkom govorila i sa Džordžem Fridmanom osnivačem publikacije Geopolitical future i svetskim stručnjakom za geopolitičke prognoze i oblast međunarodnih odnosa.
Brnabić je podsetila na Fridmanovu opasku da se "na Balkanu ništa ne zaboravlja i ne oprašta" i dodala da je to upravo ono što Srbija pokušava da promeni.
"Pokušavamo da otvorimo novu stranicu i da opraštamo kako bi nove generacije imale perspektivniji Balkan i mogle da otvore novu stranicu", rekla je Ana Brnabić.
Konferencija je bila i prilika da premijerka upozori da svet postaje sve kompleksnije i sve teže mesto i da skoro nema više pravila, pa se i opstanak STO dovodi u pitanje.
"Vidimo trgovinske ratove između SAD i EU koja je uvela sankcije Rusiji, SAD i Kine, dosta napetih odnosa između EU i Kine što nekako stavlja sve zemlje kao što je Srbija u tešku poziciju", rekla je predsednica vlade i dodala da nam je zato važno da ostanemo samostalni i nezavisni, da ostanemo otvoreni za sve investitore iz celog sveta, kao i za plasiranje naših proizvoda širom sveta.
"To uspevamo da uradimo i na to smo ponosni", rekla je Ana Brnabići dodala da bi svet trebalo da se vrati na to da veruje u slobodu kretanja robe, kapitala i usluga i na konkuretnost kao osnovne vrednosti koje su u okviru Evrope u najdužem periodu u istoriji donele mir blagostanja i ekonomski prosperitet.
"Srbija duboko veruje da su osnovne vrednosti u tome da su svi ljudi jednaki,da su četiri osnovne slobode način da svet ostane mirno mesto, a da je dijalog najvažniji i da demokratiju ako se nađe u problemu može izvući sa još više demokratije", misao je Ane Brnabić.
Predsednica vlade je najavila da će naredni skup World.Minds u Beogradu biti održan 2021. godine uz još veće učešće nobelovaca i naših naučnika.
"Biće to nova prilika i način da pokažemo šta sve Srbija ima da ponudi", rekla je premijerka.
Pomenula je je da nas prati imidž iz prošlosti i da je zato odlučeno da krene nova kampanja, novi brendingom Srbije - "SERBIA CREATES" sa ljudima koji nas predstavljaju u nauci i tehnologiji, muzici, filmu, svim vrstama umetnosti.
"Želimo da pokažemo drugačije lice Srbije koje je sve prepoznatljivije zahvaljujući i ovakvim događajima i partnerstvima. I ovaj skup i naredni u Beogradu prilika je za naše umove, pamet i talente da ih predstavimo svetu i da mi budemo oni koji svojim idejama poput Teslagrama već danas menjaju svet", rekla je Ana Brnabić.
WORLD.MINDS je osmišljen tako da članovi prezentuju najzanimljivija i najnovija otkrića u nauci i drugim oblastima društvenog delovanja. Skupovi koji se održavaju svakog decembra u Cirihu prilika su za predstavljanje najboljih rešenja te godine iz celog sveta o kojima se zatim na skupu razgovara. Srbija je imala čast da bude prva zemlja na svetu, pored Švajcarske, u kojoj je održan takav značajni skup najvećim mislilaca sveta.
Prvi od tri dogovorena skupa odžan je u maju 2019. u Beogradu, kada je srpska prestonica postala svetski centar za razmenu prestižnih inovativnih rešenja u oblasti robotike, astrofizike, medicine, molekularne biologije, psihologije, marketinga, umetnosti, sporta. Okupljanje lidera iz brojnih raznorodnih oblasti omogućava razmenu ideja koje pokreću potpuno drugačije sagledavanje sveta, što je glavni princip rada te organizacije.
WORLD.MINDS zajednicu čini više od hiljadu visokorangiranih pojedinaca - nobelovaca, državnika, naučnika, profesora univerziteta, ambasadora, pisaca, koji su dali značajan doprinos nauci, umetnosti i biznisu.